Cемінар МАГАТЕ щодо питань створення геологічних сховищ для захоронення РАВ

Наприкінці травня у м. Відень (Австрія) за ініціативи Міжнародного агентства із атомної енергії (МАГАТЕ) відбувся регіональний семінар щодо розробки, обґрунтування, безпеки та оцінки безпеки геологічних сховищ* для захоронення радіоактивних відходів (РАВ) та діяльності з безпечного поводження з радіоактивними відходами.

Захід пройшов з метою обміну досвідом країн-учасниць щодо створення геологічних сховищ для захоронення радіоактивних відходів. Присутні прослухали лекції експертів МАГАТЕ та інших залучених експертів щодо цих питань.

Серед близько 30 учасників були й представники України – начальник лабораторії безпечного поводження з РАВ відділу зняття з експлуатації Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) Олексій Токаревський та головний спеціаліст – державний інспектор відділу безпеки поводження з РАВ Держатомрегулювання Юлія Новікова.

У ході семінару фахівці України представили спільну доповідь на тему «Аспекти безпеки створення в Україні сховища для захоронення РАВ в глибоких геологічних формаціях», де детально розглянули існуючу нині в Україні ситуацію з РАВ, нову класифікацію РАВ, що вводиться, та в рамках якої передбачається створення глибокого геологічного сховища. Також до уваги учасників заходу було представлено основні положення нового нормативного документу «Загальні положення безпеки при захороненні радіоактивних відходів».

За словами Олексія Токаревського, серед країн, які мають найбільший прогрес у напрямку створення геологічних сховищ, можна відзначити Францію, Швецію, Фінляндію, Бельгію, США та деякі інші країни. Україна знаходиться лише на початку цього шляху, тому було цікаво і важливо знайомитися з передовим досвідом інших країн світу.

«Питання створення геологічного сховища нині гостро стоїть для України. Територія Чорнобильської зони відчуження сьогодні розглядається як перспективна для розміщення майданчика для такого сховища, однак для остаточного вибору майданчика ще потрібно провести величезний обсяг пошукових та науково-дослідних робіт. Дуже важливо, щоб регулюючі органи та ДНТЦ ЯРБ вже з самого початку залучалися до діяльності зі створення геологічного сховища в Україні”.


* геологічне сховище — сховище, облаштоване в глибоких геологічних формаціях в прогнозованих геологічних умовах (на глибині декількох сотень метрів і більше від поверхні землі), із системою бар’єрів, які здатні  забезпечити з урахуванням тепловиділення внаслідок природного розпаду радіонуклідів утримання та ізоляцію РАВ на довгостроковий період після закриття сховища.

(визначення з нормативного документу “Загальні положення безпеки при захороненні РАВ”)

ДНТЦ ЯРБ