Енергоатом, ДНТЦ ЯРБ та Holtec International підписали Угоду про створення міжнародного консорціуму

 
У понеділок, 10 червня, у штаб-квартирі Holtec International – м. Камден (штат Нью-Джерсі, США) підписано Угоду про партнерство між НАЕК «Енергоатом», ДНТЦ ЯРБ та американською компанією Holtec International. Угода передбачає створення міжнародного консорціуму, метою якого є сприяння діяльності щодо впровадження в Україні технології малих модульних реакторів (ММР) SMR – 160. Документ підписали керівники компаній – Юрій Недашковський, Ігор Шевченко та Кріс Сінгх.

Говорячи про роботу новоствореного консорціуму, слід мати на увазі,  що мова, перш за все, йде про напрацювання інтелектуальних продуктів, які стануть одночасною власністю трьох суб’єктів – співзасновників консорціуму.

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, під час підписання документів про створення консорціуму зауважив: «Я вважаю, що нині ми є свідками історичного моменту як для енергетичної галузі України так і для держави в цілому. Ми володіємо потужною атомною галуззю, яка входить у провідну п’ятірку країн світу по встановленим потужностям енергоблоків АЕС та у частці виробництва електроенергії в країні. У нас створено всю необхідну інфраструктуру для експлуатації наявних енергоблоків і будівництва нових, але в нас немає однієї ключової ланки – проектування реакторів. Я впевнений, що робота у складі консорціуму дозволить нам заповнити цю прогалину».

Досягнення мети консорціуму планується здійснювати шляхом послідовного виконання таких завдань: аналіз нормативної документації, що використовується при розробці концептуального проекту енергоблоку з реактором SMR-160; аналіз концептуального проекту АЕС з енергоблоками SMR-160; підготовка вихідних даних, необхідних для розробки ТЕО; оцінка проекту SMR-160 на відповідність загальним і технічним критеріям відповідно до методології МАГАТЕ з оцінки технологій ядерних реакторів NP-T-1.10 та підготовка документів для прийняття рішення на національному рівні стосовно впровадження реакторної технології SMR – 160 в Україні.

«Для нас участь у консорціумі є дуже важливою, адже ми як експертна організація Держатомрегулювання, отримаємо можливість ознайомитися із усіма матеріалами щодо будівництва малих модульних реакторів. Таким чином вже на початкових етапах наші експерти проведуть оцінку готовності нормативної бази України до процесу їх ліцензування та підготують для регулятора необхідні нормативні зміни», – додає директор ДНТЦ ЯРБ Ігор Шевченко.

Дотепер Державна інспекція ядерного регулювання України не мала досвіду ліцензування ядерних установок по західному зразку і завдяки участі ДНТЦ ЯРБ у консорціумі регулятор матиме можливість завчасно підготуватися до викликів, з якими він стикатиметься під час ліцензування SMR-160.

«Завдяки участі нашої експертної організації у консорціумі ми це будемо знати ще задовго до початку будівництва реакторів, – пояснює голова Держатомрегулювання Григорій  Плачков. – Хочу відзначити, що при перенесенні західної практики на терени України очікується зниження регуляторного тиску на оператора».

Місцем юрисдикції консорціуму став штат Делавар на сході США як такий, що територіально межує із Пенсильванією, де розміщені основні виробничі потужності компанії Holtec International та  штатом Нью-Джерсі, де знаходиться її кампус. Та ключовими для обрання Делавару стали не географічні міркування, а, швидше, економічні, адже  там створено дуже комфортні умови для ведення  бізнесу, наявна спрощена система його реєстрації та оподаткування. «Такі умови стали привабливими не лише для новоствореного консорціуму – більше 50 % найпотужніших промислових підприємств США нині зареєстровано саме в цьому штаті. На користь їх успішності свідчить також те, що 40 % підприємств, акції яких котуються на Нью-Йоркській біржі, зареєстровані також тут», – пояснює президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

«Варто відзначити, що оператор українських АЕС – НАЕК «Енергоатом», який є стороною консорціуму, також отримує низку ключових переваг, зокрема – це доступ до сучасних світових технологій. Це буде хороший початок», – підсумовує директор ДНТЦ ЯРБ Ігор Шевченко.

ДНТЦ ЯРБ


Примітка:

У 2017 році очільник Holtec International Кріс Сінгх звернувся до Президента України з пропозицією створити в Україні хаб з розповсюдження у Європі, Азії і Африки технології малих модульних реакторів з локалізацією виробництва обладнання для них на українських підприємствах. Технологія ММР визнана одним з найбільш перспективних напрямків у будівництві атомних електростанцій. ММР мають значно вищий рівень безпеки у порівнянні з традиційними типами реакторів за рахунок відсутності в них обладнання, яке вимагає зовнішнього електроспоживання, а також за рахунок систем пасивної безпеки. Реактори проекту SMR-160 також мають можливість працювати у режимі маневрування потужністю, споруджуватися на невеликих площах та не потребують підведення потужних ліній електропередач. Загальносвітовий ринок ММР після 2025 року оцінюється приблизно в 1 трлн долл.

У 2018 році НАЕК «Енергоатом» та Holtec International підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у використанні малих модульних реакторів SMR-160 в Україні. У тексті Меморандуму зазначається, що він має на меті не лише ліцензування в Україні технології SMR-160 та подальше будівництво цих реакторів на АЕС України, а й часткову локалізацію виробництва обладнання для SMR-160 на українських підприємствах. Таким чином, йдеться у документі, співпраця між Енергоатомом та Holtec International сприятиме становленню України, як провідного світового експортера реакторних систем, конструкцій та компонентів для малих модульних реакторів.