На ЧАЕС пройшли випробування Інтегрованої системи управління Нового безпечного конфайнмента

Фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки взяли участь у випробуваннях Інтегрованої системи управління (ІСУ) Нового безпечного конфайнмента (НБК), спорудженого над зруйнованим 4-им енергоблоком ЧАЕС.

ІСУ – це багатофункціональна система, що взаємодіє з низкою інших систем та обладнанням НБК, яке функціонує в різних режимах. При виникненні зовнішніх, внутрішніх екстремальних та аварійних подій на центральний щит контролю та управління ІСУ надходять дані і звідти здійснюється управління суміжними системами та обладнанням НБК з метою переведення їх в безпечний стан або в аварійний режим функціонування. Це стосується, зокрема, системи основних кранів, систем вентиляції, дверей, системи протипожежного захисту. До зовнішніх екстремальних та аварійних подій відносяться землетрус, сильний вітер, смерч, радіоактивне забруднення зовнішнього повітря. До внутрішніх аварійних подій – руйнування конструкцій об’єкта «Укриття», падіння вантажу, пожежа, радіоактивне забруднення повітря в основному об’ємі НБК вище встановлених рівнів.

У ході випробувань здійснювалась перевірка на взаємодію із суміжними системами при імітації зовнішніх та внутрішніх екстремальних та аварійних подій; при отриманні від системи радіаційного контролю НБК аварійних сигналів про радіаційну небезпеку; при різних режимах функціонування систем опалення, вентиляції та кондиціювання повітря; взаємодію із системою контролю стану будівельних конструкцій НБК, системою сейсмічного контролю і системою основних кранів (СОК) в разі сейсмічної події та/або аномальних вібрацій підкранових балок СОК; взаємодію із системою пожежної сигналізації в межах НБК тощо.

Усі випробування пройшли відповідно до затверджених Програм Держатомрегулювання, ґрунтованих на вимогах норм правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки.

Випробування в цілому пройшли на прийнятному рівні, однак, у ході їх проведення було виявлено низку недоліків на що вказано у Звіті випробувань та наголошено на обов’язковому усуненні та подальшому документальному підтвердженню проведеної роботи.

ДНТЦ ЯРБ