Нестабільні конструкції об’єкту «Укриття» планують розібрати до 2023 року

29 липня був підписаний контракт на будівельні роботи по об’єкту «Новий безпечний конфайнмент (НБК). Пусковий комплекс 2 (ПК-2) – демонтаж нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» ДСП ЧАЕС в частині «раннього» демонтажу». Роботи за контрактом виконуватимуться компанією «Укрбудмонтаж», яка стала переможцем аукціону на майданчику Prozorro. Вартість контракту на виконання робіт складає понад 2 мільярди гривень. Проект буде профінансовано з бюджету України, на відміну від попередніх робіт по об’єкту НБК, кошти на які надавав керований ЄБРР Чорнобильський фонд «Укриття», вкладниками якого були 28 країн світу.

Новий безпечний конфайнмент – це захисна споруда у вигляді арки над старим об’єктом «Укриття», всередині якого знаходиться зруйнований у 1986 році 4й енергоблок Чорнобильської АЕС. НБК включає в себе комплекс технологічного обладнання для вилучення радіоактивних матеріалів із зруйнованого четвертого енергоблока Чорнобильської АЕС. Будівля арки являє собою металеву споруду – 162 м у довжину, 108 у висоту (більше за Олімпійській стадіон в Києві). Для уникнення корозії конструкції НБК обладнано потужною системою вентиляції та клімат-контролю. Під стелею Арки встановлено автоматизовану систему кранів, за допомогою яких буде поводитись демонтаж конструкцій об’єкту «Укриття», що знаходяться всередині конфайнменту.

На реалізацію проекту НБК ЄБРР було зібрано 1,5 млрд євро, а розпочалося проектування та будівництво арки Нового безпечного конфайнмента ще у 2011 році. Головною метою створення арки є перетворення зруйнованого енергоблока на екологічно безпечну систему та убезпечення персоналу, населення та довкілля від впливу іонізуючого випромінювання. Потужність дози випромінювання в підреакторному просторі всередині арки у сто мільйонів разів вища за природній радіаційний фон навколо НБК. Створення арки дозволило зменшити потужність дози гама-випромінювання у навколишньому середовищі в радіусі 300 метрів в середньому в 7 разів.

Після передачі в експлуатацію на 2019-2020 роки запланований етап експертизи систем НБК, що буде включати в себе холодні та гарячі випробування обладнання. Холодні випробування у перші півроку – це випробування окремих систем та автоматів блоку управління НБК: системи радіомоніторингу, системи контролю доз, системи фіззахисту, пожежної системи. Система збору та адміністрування даних «SCAT», що впроваджена на НБК, дає оператору повний доступ до інформації від різних датчиків та змогу віддалено керувати різними параметрами обладнання.

На друге півріччя 2019 року призначено, так звані «гарячі випробовування», на перевірку сумісності систем. Всі роботи у період експертизи будуть проводитись персоналом ДСП ЧАЕС за підтримки інженерно-технічного складу Новарки.

Дослідженнями та експертизами, що проводилися протягом усього існування «Укриття», були виявлені конструкції, ймовірність обвалення яких надто велика, тож відразу після випробувального терміну розпочнуться роботи з демонтажу небезпечних конструкцій всередині арки.

«Перший етап демонтажу буде незначним, близько 10 тон невисокоактивних відходів – це конструкції, що були покладені на старі зруйновані частини енергоблока. Ці конструкції цілком підходять для дефрагментації та захоронення на існуючому приповерхневому сховищі – пункті захоронення радіоактивних відходів «Буряківка», – розповідає заступник головного інженера об’єкта «Укриття» Сергій Кондратенко. –  На першому етапі не передбачається створення високоактивних відходів (ВАВ), але у випадку їх виникнення у ДСП ЧАЕС існує тимчасове сховище для ВАВ – на 30 років».

Демонтаж нестабільних будівельних конструкцій («ранній демонтаж») повинен завершитися до кінця 2023 року. Обсяг робіт за щойно підписаним контрактом включає три стадії. Перша та друга стадії передбачають інспекцію об’єкта «Укриття» та проведення проектних робіт. Їх виконання необхідне для ретельного планування демонтажу нестабільних конструкцій, поводження з великими об’ємами радіоактивних відходів, що утворяться, а також забезпечення максимальної безпеки персоналу. Третя стадія робіт передбачає закупівлю і встановлення обладнання для демонтажу та поводження з демонтованими фрагментами, а також власне ранній демонтаж.

Згідно проектним розрахункам НБК прослужить мінімум 100 років, що дозволить повністю розібрати всі конструкції всередені об’єкту «Укриття».

Редакція Uatom.org