Триває спільна робота з вдосконалення радіаційної та фізичної ядерної безпеки в Україні

4 та 5 вересня відбулося четверте засідання Групи з обміну інформацією (далі – Група) про технічну допомогу Україні у сфері радіаційної та фізичної ядерної безпеки Робочої групи Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення». Організаторами заходу стали Міністерство енергетики та вугільної промисловості України та Адміністрація Державної прикордонної служби України.

Учасники засідання

Зустрічі Групи засновані Норвезьким Агентством з ядерної та радіаційної безпеки як допоміжний інструмент для обміну інформацією та обговорення поточних проблем двосторонніх проєктів в сфері фізичної ядерної та радіаційної безпеки, що провадяться в Україні. Зустрічі в рамках Глобального партнерства (далі – ГП) потребували додаткового формату, який би передбачав детальні дискусії на технічному рівні, насамперед із широким залученням українських організацій, що задіяні в спільних проєктах. Ініціатива обміну інформацією виступає допоміжним інструментом для координації зусиль у проєктах в сфері нерозповсюдження, що впроваджуються в Україні за фінансової та технічної допомоги міжнародних організацій.

Співголова Групи від Норвегії – представник Норвезького Агентства з ядерної та радіаційної безпеки Інгар Амундсен у своїй вітальній промові наголосив, що цілями та завданнями зустрічі є допомога донорам в реалізації проєктів в Україні, уникнення дублювання зусиль та визначення пріоритетів для нових проєктів, враховуючи вже засвоєні уроки співробітництва в рамках ГП.

На фото зліва направо: Александер Рдух, Організація з питань безпеки рослин та реакторів, Німеччина;
Філіп Річардс,
Д
епартамент з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії, Великобританія;
Світлана Кульчицька,
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України;

Інгар Амундсен, Норвезьке Агентство з ядерної та радіаційної безпеки;
Наталія Клос,  Міністерство енергетики та вугільної промисловості України

Співголова Групи від України – представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Наталія Клос наголосила на важливості проведення засідань Групи для української сторони, що дозволяє підвищити ефективність співпраці та якість реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги. Зауважила велике значення послідовної позиції України із забезпечення високого рівня фізичної ядерної та радіаційної безпеки.

«Україна має захищати себе від зброї масового знищення», – відзначив у ході зустрічі представник відділу із зменшення оборонної загрози МО США Джон Мастен.

На фото зліва направо: Джон Мастен, Агентство зменшення оборонної загрози МО США;
Кейтлін Лов,
Державний Департамент США

На попередній зустрічі Групи, яка відбулася в м. Стокгольм (Швеція), з метою залучення широкого представництва української сторони в засіданнях Групи, вирішено проводити наступні засідання щоосені в Україні.

Під час першої частини зустрічі увага була зосереджена на доповідях українських фахівців зі сфери радіаційної та фізичної ядерної безпеки. Про отриманий досвід та результати співробітництва в галузі радіаційної і фізичної ядерної безпеки розповіли представники Держатомрегулювання України, Державного агентства з управління зоною відчуження, Міненерговугілля України, Адміністрації Державної прикордонної служби, ДП «НАЕК «Енергоатом», Національної гвардії України, Служби безпеки України.

Із пропозиціями щодо нових спільних проєктів виступили представник ННЦ «ХФТІ» та Міненерговугілля України. Зокрема, щодо необхідності запровадження не тільки фізичної безпеки, а й кібербезпеки для захисту стратегічно важливих об’єктів та інтелектуальної власності. Пріоритетні напрямки до співпраці визначені відповідно до Інтегрованого плану співпраці з фізичної ядерної безпеки України МАГАТЕ на 2019-2021 роки, а саме: фізичний захист; реагування на події, пов’язані з фізичною ядерною безпекою; архітектура з виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу; кібербезпека; розвиток людських ресурсів та культура захищеності.

У ході зустрічі представники міжнародних організацій окреслили напрямки роботи, які реалізуються  в Україні, поділилися здобутками та досвідом надання допомоги Україні в сфері ядерної та радіаційної безпеки. Зі сторони міжнародної спільноти у заході взяли участь представники Шведського агентства з питань радіаційної безпеки, Департаменту енергетики США, Міністерства закордонних справ Канади, Міжрегіонального науково-дослідницького центру ООН, МАГАТЕ, Агентства зменшення оборонної загрози МО США, Норвезьке міністерство закордонних справ, Тихоокеанська північно-західна національна лабораторія, Департамент з питань бізнесу, енергетики та промислової стратегії Великобританії, Товариства з безпеки установок та реакторів (GRS), Агентства НАТО з технічного обслуговування та постачання, Державного Департаменту США, Центру досліджень з нерозповсюдження Джеймса Мартіна, Українського науково-технологічного центру.

Окрема частина зустрічі була присвячена обговоренню актуальних проблемних питань, викликів і можливих спільних рішень у забезпеченні радіаційної та фізичної ядерної безпеки. Як виявилося, однією з актуальних проблем в сфері ядерної та радіаційної безпеки в Україні є брак комунікації та співпраці між усіма ланками, що мають бути задіяні в забезпеченні фізичної ядерної безпеки.

За словами Ані Полден, представниці Норвезького Агентства з ядерної та радіаційної безпеки: «Поліпшення безпеки – це в першу чергу спільна робота усіх сторін». Тож вдосконалення співпраці має відбуватися не тільки в рамках міжнародної технічної безпеки, а й насамперед серед українських учасників процесу. Однією з проблем у галузі ядерної та радіаційної безпеки було визначено недостатнє інформування та відсутність формування думки у громадськості щодо ефективності та повноти процесів, що відбуваються в сфері радіаційної захищеності в Україні.

На фото зліва направо: Шарлота Бірке, Норвезьке міністерство закордонних справ;
Аня Полден,
Норвезьке міністерство закордонних справ;

Джулія Гібсон,
Міністерство закордонних справ Канади

Відповідно до Рамкового документа про співпрацю (Cooperative Framework), одноголосним рішенням членів Групи, на заміну діючому співголові Інгару Амундсену, було обрано представника Шведського регулюючого органу Златана Делаліча. З української сторони на постійній основі співголовою виступає представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України – Наталія Клос.

На фото зліва направо: Джой Фергюсон, Департамент енергетики США/Адміністрація з питань національної ядерної безпеки
Скотт Шрам,
Департамент енергетики США/Адміністрація з питань національної ядерної безпеки

Златан Делалич,
Шведське
 Агентство з ядерної та радіаційної безпеки
Крістофер Уолден,  Шведське Агентство з ядерної та радіаційної безпеки

Окрім сесійних засідань, учасники заходу відвідали об’єкти Державної прикордонної служби України – Одеський порт та Пункт пропуску «Кучурган» (українсько-молдавський кордон), де було продемонстровано системи безпеки та дії прикордонників в разі спрацювання радіологічного обладнання та виявлення радіаційно-небезпечних предметів. Як зазначив новообраний співголова Групи, Златан Делаліч: «Цікаво було подивитись роботу українських прикордонників. Завжди корисно побачити на власні очі як все працює, а не тільки в теорії».Учасниками засідання високо оцінено рівень підготовки зустрічі. Роботу Групи буде продовжено і надалі.

Редакція Uatom.org