Рекордну кількість учасників зібрала цьогорічна конференція із фізичного захисту у Львові

XVI Українська конференція з фізичного захисту*, обліку та контролю ядерних матеріалів вчора стартувала у Львові. Захід організовано Навчальним центром з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузьмича за підтримки Шведського управління з радіаційної безпеки та Норвезького агентства з радіаційного захисту. Перший день засідань був присвячений численним аспектам та проблемам фізичного захисту – від обґрунтування необхідності, економічної доцільності та планування систем фізичного захисту до управління, організації та методів вдосконалення існуючих систем. Як відмитили організатори, цьогорічна конференція стала наймасштабнішою за свою історію – зібрала рекордну кількість учасників – більше шістдесяти.

На відкритті конференції представник Шведського регулятора Златан Делаліч зазначив, що цьогорічна конференція проходить в рамках резолюції, яка була підписана минулого року, де були окреслені найактуальніші для України питання в радіаційній та ядерній захищеності.

«Однією з головних цілей конференції, гадаю, є визначення існуючих проблем, і, навіть за неможливості швидкого їх вирішення, це буде першим кроком на шляху до його пошуку. До того ж, світове товариство завжди готове допомагати», – наголосив представник Швеції.

Досвідом створення системи фізичного захисту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) поділився Максим Бродягін – Заступник директора дирекції ЦСВЯП, що будується, з фізичного захисту ВП «Атомпроектінжінірінг» ДП “НАЕК”Енергоатом”. Будівництво  ЦСВЯП відбувається у захищеній зоні Чорнобильської зони відчуження.

Утворення в процесі експлуатації атомних електростанцій відпрацьованого ядерного палива є складовою частиною ядерно-паливного циклу. Щорічно відпрацьоване ядерне паливо з вітчизняних АЕС вивозиться на зберігання та переробку до Російської Федерації, що ставить Україну у монопольну залежність від послуг підприємства країни-агресора. На сьогодні практично кожна країна, що експлуатує ядерну енергію має сховища для відпрацьованого ядерного палива. Країни Східної Європи вже збудували власні сховища та припинили відправляти ВЯП до Росії. Спорудження ЦСВЯП в Україні посилить енергетичну безпеку держави та дасть змогу зменшити витрати у цій галузі (щороку на вивезення відпрацьованого ядерного палива та його зберігання у РФ Україна витрачає близько 200 мільйонів доларів). Очікується, що проєкт ЦСВЯП окупиться через 3-4 роки його експлуатації.

Україна має небагатий досвід створення систем фізичного захисту ядерних установок з моменту вибору майданчика, тож розробка фізичного захисту при проєктуванні ЦСВЯП не була простим завданням. Експлуатуюча організація на етапі будівництва ядерної установки, до введення в дію фізичного захисту, повинна забезпечити виконання багатьох вимог, серед яких – обстеження будівельного майданчика з метою виявлення вибухонебезпечних предметів та речовин. Так, свого часу на майданчику будівництва СВЯП-2 ЧАЕС при виконанні такого обстеження був виявлений артилерійський снаряд часів Другої світової війни, що міг створити загрозу під час реалізації проєкту. Наступний етап – створення огорожі та організація контролю доступу на майданчик персоналу та транспортних засобів, а також його охорона відповідним підрозділом, що має ліцензію на провадження такої діяльності.

Заходи з виявлення в місцях налагодження особливо важливих елементів предметів і речовин, які можуть бути використані в диверсійних цілях, було вирішено організувати у вигляді обстежень важливих елементів підрозділом фізичного захисту, який спеціально було створено у ВП «Атомпроектінжиніринг».

«Об’єктова проєктна загроза має бути врахована проєктувальником вже на стадії розробки проєкту фізичного захисту, усвідомлюючи в повній мірі всі загрози, які існують у конкретному регіоні. Наприклад, ядерний об’єкт ЦСВЯП знаходиться у зоні відчуження, на відстані 12 км від кордону з Білорусією, що охороняється дуже специфічно. Це обов’язково має бути враховано»,– зазначив Максим Бродягін.

На всіх етапах життєвого циклу ядерної установки експлуатуюча організація тісно співпрацює з Держатомрегулювання. Вибір майданчика, проєктування всіх систем, їх монтаж та наладка відбувається тільки за погодження ядерного регулятора. Введення в експлуатацію Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива заплановано на березень 2020 року.


*Фізичний захист — це заходи, розроблені для забезпечення захисту ядерних установок, ядерних та інших радіоактивних матеріалів під час їхнього застосування, зберігання та перевезення від диверсій та незаконного вилучення, виявлення та повернення втрачених ядерних матеріалів та мінімізації радіологічних наслідків диверсії.

Редакція Uatom.org