Кадрове забезпечення фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів

Разом із розвитком технологій дуже швидко змінюється світ. Еволюція інформаційної середи несе нові загрози для безпеки як конкретної людини, так і цілих галузей. В умовах можливих терористичних атак, кібератак, гібридних війн, необхідність підготовки висококваліфікованих кадрів в галузі фізичного захисту та обліку і контролю ядерних матеріалів не підлягає сумніву. Але до нині в Україні таких спеціалістів виші не готували. У 2019 році у Національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» відбувся перший набір студентів на магістерську програму «Фізичний захист та облік і контроль ядерних матеріалів». Це те, що у всьому світі називається «nuclear security». Про це розповів на XVI Конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів старший викладач Національного технічного університету Тимофій Бібік.

Навчання здійснюється на кафедрі «Атомних електричних станцій і інженерної теплофізики» теплоенергетичного факультету, що має ліцензію та акредитована на підготовку фахівців відповідного рівня. Але загальне навчання не обмежуватиметься тільки атомною енергетикою, тож долучатися до отримання кваліфікації «Магістр з фізичного захисту» зможе будь-хто: і військовослужбовець, і прикордонник, і медичний працівник, і спеціаліст проєктної організації тощо. План навчання схвалено Держатомрегулювання – нещодавно університет отримав ліцензію на проведення навчання за напрямом «Фізичний захист та облік і контроль ядерних матеріалів».

Програма навчання базується на стандарті МАГАТЕ. Було розроблено вісім основних курсів та сім вибіркових. Студенти матимуть змогу навчитися не тільки основам фізичної ядерної безпеки, інформаційної безпеки та проєктуванню систем фізичного захисту, а й зможуть проводити оцінку вразливості та визначення загроз, розробляти нормативно-правові акти, попереджувальні заходи з протидії загроз, управляти надзвичайними та кризовими ситуаціями. Лабораторні та практичні заняття будуть проводитись на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузьмича, а також в лабораторіях університету, за допомогою спеціального програмного забезпечення для віртуальних симуляцій із моделюванням великої кількості комбінацій зразків обладнання.

«Усі студенти денної форми навчання будуть навчатися за державний кошт. Вони і є найважливішою складовою у підготовці спеціалістів із фіззахисту», – зазначив Тимофій Бібік.

«Міністерство енергетики виступало замовником даної спеціалізації. Програма розроблялась за участі фахівців Міненерговугілля, Держатомрегулювання та ДП «НАЕК «Енергоатом». Оцінку потреби у фахівцях з фізичного захисту проводило Міністерство. Незважаючи на те, що фізичний захист існує в Україні вже 25 років та здійснюється діяльність з обліку та контролю ядерних матеріалів, досі залишається складною ситуація із підготовкою фахівців. При плануванні навчальної програми були проведені зустрічі з представниками усіх атомних станцій України та фахівцями Чорнобильської зони відчуження, під час яких стало зрозуміло, наскільки нагальною є потреба у навчанні за напрямом «Фізичний захист». Цього року більше 100 людей виявило бажання навчатися в магістратурі», – підкреслює необхідність в існуванні спеціалізації головний спеціаліст сектору фізичного захисту об’єктів ядерно-енергетичного комплексу Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міненерговугілля України Наталія Клос.

Цього року до магістратури було зараховано 9 студентів на денну форму навчання та 29 на заочну. Це можна вважати вдалим стартом підготовки висококваліфікованих спеціалістів. 

Прийом на навчання в магістратурі на основі бакалавра, магістра та освітньо-кваліфікаційного рівня “спеціаліст” здійснюється лише за умови успішного проходження додаткових вступних випробувань. Навчання проводиться викладачами, які пройшли стажування у Техаському університеті США, Сандійській національній лабораторії США та взяли участь у навчальних курсах МАГАТЕ.

Редакція Uatom.org