У Києві обговорили гендерні питання у сфері фізичної ядерної безпеки

15 та 16 жовтня у Києві відбулася конференція «Підтримка освіти з фізичної ядерної безпеки і сприяння усвідомленню гендерних питань в Україні». Захід було організовано Національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» (КПІ), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Шведським агентством з радіаційної безпеки (SSM) в рамках шведсько-української співпраці у сфері освіти з питань фізичної ядерної безпеки.

На жаль, нині в Україні склалась ситуація, коли більшість дівчат, закінчуючи школу, перебувають у полоні стереотипів, мовляв, ряд спеціальностей – суто «чоловічі» і жінкам годі намагатись досягти в них успіху. Перш за все, йдеться про стратегічний напрямок – галузі безпеки, енергетики тощо. Та ці стереотипи, як свідчить світова практика, у більшості випадків – хибні, і дуже часто жінки здатні нічим не гірше за чоловіків виконувати професійні обов’язки і в традиційно «чоловічих» сферах.

Серед учасників конференції були представники ряду провідних вітчизняних та закордонних установ, організацій та вищих навчальних закладів. Впродовж заходу учасники обговорили ряд як і суто технічних, так і гендерних питань.

Перший день конференції був присвячений питанням нерозповсюдження ядерних матеріалів та технологій, а також аспектам фізичної ядерної безпеки. Про ядерну зброю та її випробування, ядерне роззброєння та договір про нерозповсюдження ядерної зброї розповідали Ференц Дальнокі-Верес із Центру досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна, Томас Йонтер із Стокгольмського університету, Поліна Сіновець із Одеського національного університету, Теммі Тейлор із Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань та інші. Питанням фізичної ядерної безпеки та обов’язків держав присвятили свої доповіді Стіг Айзекссон зі Шведського агентства з радіаційної безпеки, Ронда Еванс із Всесвітнього інституту ядерної безпеки та представниця ядерного регулятора Литви Юргіта Ярмалавічюте. Змістовною та цікавою була доповідь Наталії Клос із Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, яка зосередила увагу слухачів на досвіді Уряду України щодо фізичної ядерної безпеки.

Провідною темою другого дня стало питання сприяння усвідомленню гендерних питань в Україні «Жінки на ядерному форумі». Учасниці конференції, що працюють у ядерній галузі, мали можливість обговорити ряд питань, пов’язаних із реалізацією жінки у урядовому секторі, ядерній промисловості, при роботі у національних регулюючих органах, національних лабораторіях, університетах, науково-дослідних установах та профільних міжнародних організаціях.

Завершилась конференція поїздкою до Чорнобильської АЕС, де всі учасники конференції мали можливість поспілкуватись із колегами, що працюють безпосередньо на ЧАЕС, у тому числі, і з жінками.

Редакція Uatom.org