Проекція «Прометея» та PRIPYAT Pianos: як відзначали 50 років Прип’яті

4 лютого 2020 року колишньому місту енергетиків Прип’ять виповнилося б 50 років… Та аварія на Чорнобильській АЕС назавжди змінила відлік часу для міста і його жителів. Прип’ять така, яку її запам’ятали прип’ятчани назавжди залишилася 16-річною вночі з 25 на 26 квітня 1986 року.

У 50-ий день народження Прип’яті митці об’єдналися, щоб зробити подарунок їй, колишнім жителям міста та всьому світу. За словами організаціторів акції «Прип’яті 50 років», колишнє місто енергетиків стало містом мистецтва, місцем для натхнення та різнопланової творчості.

«Ті, хто був змушений покинути рідне місто та залишив тут частинку свого життя, не готові змиритися з тим, що Прип’яті більше не існує. І вони повертаються. Знову і знову, роками намагаючись повернути сюди хоча б відлуння життя. А разом з ними з’являються і ті, хто ніколи не жив тут, але здатний до співчуття та розуміння. Ті, хто здатен змінювати сприйняття реальності. Ті, хто повертає сюди життя», — розповів координатор акції, голова правління «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком» Олександр Сирота.

4 лютого 2020-го на центральній площі міста наживо зіграли музиканти Лесь Якимчук та Поль Солонар, виконавши імпровізації з використанням віртуального «звукового музею» PRIPYAT Pianos. Вони надихалися самим містом, а також хроніками молодої Прип’яті, що пректувалася на готель «Полісся».

Лесь Якимчук

Поль Солонар

Проект ARTEFACT, який своїм завданням бачить переосмислення інформаційної складової катастрофи Чорнобиля, представив медіа-барельєф «Прометей» на музику медіа-артиста Валерія Коршунова. 25-метрова проекція на готель «Полісся» загальною площею 350 м2 відображалася синхронно з музикою, що написана зі «Звуків Чорнобиля» (бібліотеки звуків Зони відчуження, створеної ARTEFACT).

Проекція, яку її автори називають «першою та найбільшою мапінг-проекцією Чорнобильської зони», була сучасним переосмисленням радянського соцреалістичного мистецтва. Вона презентувала міф про Прометея як одного із символів міста Прип’ять.

«Культура та мистецтво є одними з найважливіших рушійних сил соціальних питань у розвинутих країнах. Заради майбутнього нам потрібно подолати наслідки не лише радіаційної, а й інформаційної катастрофи Чорнобиля, в якій ми живемо сьогодні. Ми створили петицію на сайті Президента України, в якій звертаємо увагу до досить простих, але вкрай важливих питань Чорнобиля, що стосуються кожного сучасного українця сьогодні», — зазначив Валерій Коршунов в одному з інтерв’ю.

За всім дійством наживо спостерігали через телеміст колишні жителі Прип’яті з Національного музею «Чорнобиль» у Києві, а також із міста Славутича.

Організатори акції та її учасники сподіваються, що своїм прикладом вони надихнули й інших митців приїздити до Прип’яті, робити тут нові проекти й спільно працювати на зменшення негативу навколо України та Чорнобильської зони відчуження у світі.

«Місто є величезним майданчиком для експериментального мистецтва, потенціал якого і досі належним чином не розкритий. Прип’ять підходить для зйомок кіно,  фотопроектів, музичних проектів… Наприклад, у населеному місті неможливо провернути такі досліди зі звуком, які можна було б зробити в Прип’яті. Єдине що, творчість не повинна фізично змінювати вигляд міста. Хотілося б зберегти його максимально автентичним та цілим. Є надія одного дня отримати для Прип’яті статус від ЮНЕСКО», — зазначив автор віртуального «звукового музею» PRIPYAT Pianos Володимир Савін. 

Композитору знадобилося 7 років та більш ніж 25 поїздок в Прип’ять, щоб відшукати 20 більш-менш уцілілих піаніно та записати їх звучання. У PRIPYAT Pianos озвучені всі 88 клавіш розкладки фортепіано, враховано параметр сили й тривалості натиску на клавішу, є навіть можливість прослідкувати деградацію звуку від 1986-го по 2019-й рік. 

Володимир Савін, композитор, автор проекту PRIPYAT Pianos

Акція «Прип’яті 50 років» — спільний проект МГО «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком», ДП «ЦОТІЗ», Національного музею «Чорнобиль», арт-проекту ARTEFACT, продюсерського центру ARTCOMB Ірини Ніколаєнко та Strix Instruments, LLC за підтримки Державного агентства України з управління зоною відчуження, Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та ГО прип’ятчан-чорнобильців «Земляки».

За матеріалами організаторів акції

Фото: Ілля Колотій, джерело: FB-сторінка проекту Artefact