Візитна картка зони відчуження. У Києві презентували перший путівник Чорнобильською зоною

Цього не почуєш від екскурсовода. Під однією палітуркою вперше зібрали достовірну інформацію про Чорнобильську зону відчуження: її географію, екологію, культурну спадщину, історію аварії на ЧАЕС та головні об’єкти туристичного зацікавлення. Усе це ввійшло в путівник Чорнобильською зоною відчуження, який презентували 20 лютого в київському Національному музеї «Чорнобиль».

Книжка «Чорнобильська зона відчуження: путівник туристичними та маловідомими стежками» вийшла кишенькового формату, але доволі груба. Адже її зміст охоплює велику частину із 2600 км2 території зони, яку реально відвідати туристам.

Путівник містить розділи про заснування міста Прип’яті, місто Чорнобиль, перебіг катастрофи на атомній електростанції 26 квітня 1986-го, радіаційне забруднення території, об’єкт Чорнобиль-2 і проект «Дуга», об’єкти лівого берегу річки Прип’яті, а крім того — історії самопоселенців, етнокультурний вимір катастрофи тощо. Половина книжки присвячена багатій географії, флорі та фауні зони відчуження.

Співавтори Олександр Сирота, Денис Вишневський, Олександр Рибак і модератор Руслана Чечуліна

«Це вийшла візитна картка зони відчуження, де ми побачимо не тільки історію цієї території і подій, які там відбувалися, а й сучасність що відбувається в зоні зараз, флору, фауну, технічні об’єкти», — розповів під час презентації видавець Іван Степурін, директор видавництва «Саміт-книга».

Іван Степурін

Ідея написати такий путівник виникла ще три року тому, коли четверо експертів: Олександр Сирота, Денис Вишневський, Олександр Рибак і Міхаела Бушовська поділили між собою теми й почали працювати над текстами розділів. Своїм завданням вони вбачали прибрати інформаційний хаос навколо Чорнобильської катастрофи й дати зважену картину зони відчуження. Адже в авторів є для цього більше можливостей, оскільки їхня діяльність безпосередньо пов’язана із зоною.

Троє співавторів, зліва праворуч: Денис Вишневський, Олександр Рибак і Олександр Сирота

Еколог і зоолог Денис Вишневський працює начальником наукового відділу Чорнобильського радіаційного біосферного екологічного заповідника.  У путівнику він відповідав за розділи про фауну і флору Чорнобильської зони.

«Речі, які відбуваються в зоні, не вкладаються в рамки звичайного мислення. З одного боку, це катастрофа. З іншого, — її наслідки парадоксальні. Як поєднати аварію і найбільший об’єкт біологічного різноманіття в Європі? Як сумістити аварію, руйнування й те, що зона відчуження перетворюється в технопарк, де випробовують новітні технології поводження з радіоактивними відходами й робототехніки для всього світу? Спроби адаптувати ці парадокси для масового читача й породили цю книгу», — розповідає Денис.

Про історію й сучасний стан Прип’яті писав Олександр Сирота, колишній мешканець Прип’яті, а нині керівник інфоцентру «Чорнобиль. Територія змін» та президент Міжнародної ГО «Центр Прип’ять. Ком». За його словами, путівник автори намагалися зробити таким, щоб він рівномірно показував зону відчуження з різних боків:

«Хтось може їхати винятково в Прип’ять, бо хоче побачити місто, яке він сприймає як заповідник «постсовка» чи модель цивілізації, або в «STALKER’і» він бігав по цих вулицях. А хтось — подивитися старі села. Йому урбан-туризм не цікавий абсолютно, не потрібна атомна станція. Він хоче потрапити в покинуту церкву в селі Красно й поїздити по закинутих селах лівого берега».

Олександр Сирота

Розділ про історію загоризонтної радіолокаційної станції Чорнобиль-2, складової комплексу «Дуга», написав Олександр Рибак. Він уже понад 10 років досліджує технічне забезпечення цієї велетенської «стіни» з антен, яку Радянський Союз збудував на північний захід від Чорнобиля для можливості раннього виявлення запусків балістичних ракет США.

«Ми покривали основні туристичні маршрути, плюс ті об’єкти, які мають у першу чергу якесь значення для загального розуміння, що таке зона, — говорить Рибак. — На додачу, в путівнику є загальні історичні відомості про аварію і технічні подробиці про станцію. Щоб читачі могли отримати комплексне уявлення».

Олександр Рибак

Утім, зауважує співавтор Олександр Сирота, люди, які цікавляться Чорнобилем, уже підготовлені якимись уривками інформації. А презентований путівник «Чорнобильська зона відчуження» — це спроба цю інформацію систематизувати.

Відповідно, автори описували переважно місця, відкриті для відвідування туристів. Хоча для створення цілісної картини текст зачіпає й нетуристичні локації, у які через десятиліття буяння природи вже інакше, як бульдозером, не дістанешся.    

224-сторінкове видання вийшло у кінці минулого року на замовлення тоді ще Міністерства інформаційної політики за підтримки Державного агентства України з управління зоною відчуження.  Відповідно, цей наклад у 3000 примірників не потрапить у продаж, а розповсюджуватиметься безкоштовно серед організацій та установ, які пов’язані з чорнобильською тематикою.

Але видавництво анонсувало появу невдовзі електронної версії путівника, а також його англійського варіанту.

Більше фото дивіться в галереї.

Редакція веб-сайту Uatom.org.