Коронавірус-2019: променева діагностика та безпека рентгенологів

Зараз людство має справу з новою інфекцією невизначеного походження. Інфекція COVID-19 спричиняє важку пневмонію, яка супроводжується гарячкою й сухим кашлем. Станом на 17 березня 2020 року коронавірус COVID-19 зареєстрували у 182 406 людей по всьому світу (з них 7 154 померли). Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) класифікує спалах нового коронавірусу як пандемію. 79 433 інфікованих уже одужали, хоча наразі немає специфічного противірусного лікування (дані Центру громадського здоров’я МОЗ України). 

В Україні на 17 березня зафіксовано сім лабораторно підтверджених випадків COVID-19 (в тому числі, один летальний). Кабінет Міністрів України для запобігання поширенню вірусу оголосив 11 березня тритижневий карантин у країні, як це зробила низка інших держав. 

Променева діагностика коронавірусної пневмонії: протипоказання

У зв’язку з цим, особливого значення набувають методи діагностики нової коронавірусної інфекцїі. Рентгенівські й томографічні дослідження важливі для оцінки ступеня тяжкості та розвитку цієї інфекції. Тому рентгенологи мають бути в курсі ознак інфекції, видимих на знімках. Водночас, рентгенологи самі першими потрапляють у групу ризику зараження через контакти з пацієнтами, у яких підозрюють інфекцію.

Але методи променевої діагностики слід застосовувати лише тоді, коли доцільність перевищує негативний вплив іонізуючого випромінювання на здоров’я пацієнтів. Американський коледж радіології рекомендує враховувати наступні фактори при використанні рентгенографії під час діагностики зараження коронавірусом COVID-19:

  • Центри з контролю та профілактики захворювань Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США на даний час не рекомендують рентгенографію грудної клітки або комп’ютерну томографію (КТ) для діагностики COVID-19. Єдиним точним методом діагностики залишаються вірусні тести. Підтвердження вірусними тестами необхідне навіть якщо рентгенографія або КТ показують наявність COVID-19.
  • Для первинної діагностики підозри на коронавірус-19 рекомендують забір і вивчення зразків з верхніх дихальних шляхів (назофарингіальний і орофарингіальний мазки) або з нижніх дихальних шляхів, якщо вони доступні для дослідження.
  • Загалом, результати грудної рентгенографії щодо COVID-19 не точні й відображають одночасно наявність інших інфекцій, зокрема грипу, H1N1, коронавірусів SARS і MERS. Розпал сезону грипу, кількість випадків якого переважає COVID-19, обмежує точність КТ.

Відповідно, Американський коледж радіології рекомендує:

  • Не застосовувати КТ для первинної діагностики коронавірусу-19.
  • Помірно застосовувати КТ для вже госпіталізованих пацієнтів із вираженими симптомами з особливими клінічними показаннями для КТ. Перед дослідженнями наступних пацієнтів слід проводити відповідні протиінфекційні процедури.
  • Медичні заклади можуть розгортати портативні рентгенівські апарати в закладах амбулаторної допомоги у випадку, якщо є медична потреба для рентгенографії грудної клітки. Поверхні цих апаратів легко очищаються, що виключає потребу пацієнтам приходити в рентгенкабінети.
  • Рентгенологи повинні знати ознаки інфекції COVID-19, видимі на знімках КТ, щоб мати змогу виявляти їх у пацієнтів, яким робили КТ з інших причин.

 

Безпека лікарів-рентгенологів

Під час проведення рентгенографічних досліджень медичним працівникам варто особливу увагу приділити запобіжним заходам від зараження.

Коронавірусна інфекція COVID-19 поширюється повітряно-крапельним шляхом, однак немає достовірних даних, чи передається вона через контакти із зараженими поверхнями або предметами. Згідно з дослідженнями, найбільша небезпека поширення вірусу крапельним шляхом — на відстані 91,44 см. Проте краплі можуть потрапляти й на відстань до 183 см від джерела.

Дослідження 254 медиків, які контактували з коронавірусом SARS (2003 рік, Китай), показали, що запобіжні заходи від передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом є досить ефективними.

Рекомендації ВООЗ (березень 2020 року) передбачають захист дихальних шляхів стандартною медичною маскою (за винятком проведення медичних процедур із застосуванням  аерозолів). Додатково Центри з контролю та профілактики захворювань рекомендують захищатися масками рівня N95 або вищого під час близького контакту з пацієнтами, у яких коронавірус-19 підтверджений або діагностується. Обличчя пацієнта, якого транспортують у рентгенографічне відділення, також повинне бути закрите хірургічною маскою.

Лікарям рекомендують одягати захисне обладнання, як от: одноразовий ізолюючий костюм із рідинозахисними властивостями, одноразові рукавички, які закривають долоні до манжетів костюма, захисні окуляри на очі і маску поверх окулярів.

Після кожного контакту з пацієнтом із підозрою на інфікування вірусом COVID-19  слід дезінфікувати поверхні устаткування апаратів КТ і МРТ, неінвазивний ультразвуковий зонд, мишу та клавіатуру пульта керування.

Дезінфекцію варто проводити або милом з водою, або дезінфікуючим засобом низького чи середнього ступеня (бактерицидний миючий йодофорний розчин; етиловий спирт або ізопропіловий спирт). Рентгенологічні відділення повинні зв’язатися з постачальниками обладнання, щоб визначити найбільш безпечний дезінфікуючий засіб для кожного елемента обладнання.

Окрім прибирання приміщень та дезінфекції кімнат, де перебував пацієнт з підозрою або підтвердженим коронавірусом, приміщення для КТ чи рентгенографії слід провітрювати перед скануванням наступного пацієнта. Провітрювання закладів охорони здоров’я є важливим заходом попереджені повітряно-крапельної передачі вірусу.

Джерела:

  1. ACR Recommendations for the use of Chest Radiography and Computed Tomography (CT) for Suspected COVID-19 Infection // American College of Radiology.
  2. Coronavirus (COVID-19) Outbreak: What the Department of Radiology Should Know // Journal of the American College of Radiology (JACR).
  3. Коронавірусна інфекція COVID-19 // Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Редакція веб-сайту Uatom.org