Лісова пожежа в зоні відчуження не вплинула на радіаційний фон у Києві та області

4 квітня в зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення спалахнули трава й лісова підстилка в Котівському лісництві. Пожежа виникла біля села Володимирівка й поширилася на ділянки лісу поблизу сіл Поліське, Жовтневе, Рагівка й Рудня Осошня.

6 квітня пожежники загасили вогонь на площі 5 га біля Рагівки, однак продовжують боротися з окремими осередками вогню на загальній площі близько 20 га.

До гасіння пожежі, яке ускладнювалося підвищеним радіаційним фоном на окремих ділянках, ДСНС довелося залучити авіацію: 2 літаки й вертоліт, які скинули 174 тонни води.   

Радіаційний фон у зоні відчуження залишився незмінним і складає: м. Чорнобиль 0,2 мР/год   при контрольно допустимому рівні до 0,55 мР/год, на КДП Дитятки 0,1 мР/год при контрольно допустимому рівні до 0,2 мР/год. Дані Державне агентство України  управління зоною відчуження отримує з пунктів автоматизованої системи контролю радіаційного стану (АСКРС). Три пункти розташовані поблизу району пожежі.

За розвитком радіаційної ситуації у Києві спостерігають працівники відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. 5 квітня відділ за допомогою системи підтримки рішень RODOS провів низку прогнозних оцінок поширення потенційно забрудненої хмари із зони загорання.

Прогнозні розрахунки концентрації Цезію-137 у приземному шарі атмосфери в Києві показали, що в ніч із 4 на 5 квітня вони не перевищували 1,2 мБк/мЗ при допустимому рівні 800 мБк/мЗ (згідно з Нормами радіаційної безпеки України НРБУ-97). З результатів прогнозу випливає, що на 10:00 5 квітня концентрації Cs-137 в приземному шарі атмосферного повітря в Києві різко впали до значень нижчих від 0,01 мБк/мЗ.

Також фахівці відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу ДНТЦ ЯРБ виміряли вміст радіонуклідів у повітрі в оптимальній точці з найбільш імовірним розрахунковим підвищенням показників радіаційної обстановки внаслідок пожежі.

Оптимальну точку для проведення вимірювань на місцевості в київському передмісті Гостомелі визначили шляхом моделювання на основі метеорологічного прогнозу та інформації щодо можливої площі зони горіння, наявних станом на 12:00 5 квітня.

Вимірювання за допомогою мобільної радіологічної лабораторії RanidSONNI та спеціального переносного обладнання не показали ознак техногенних радіонуклідів на місцевості. Вимірювання з відбором повітря на місцевості засвідчили значення потужності дози гама-випромінювання в межах до 0,1 мкЗв/год (нормальний радіаційний фон)

Отже, станом на 5 квітня пожежа в Чорнобильській зоні відчуження не вплинула на радіаційний фон у Києві та околицях.

Як з’ясувала Національна поліція України, винуватцем пожежі був житель села Рагівки, який заради забави підпалив сміття і траву в трьох місцях. Через сильний вітер вогонь почав поширюватися далі так, що його вже неможливо було загасити самотужки.

За матеріалами ДСНС України, ДНТЦ ЯРБ, ДАЗВ, ГУ НП в Київській області.