Концентрації цезію в повітрі Києва у понад 1000 разів менші за допустимий рівень — ДНТЦ ЯРБ
Починаючи з 5 квітня 2020 року, Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки стежить за радіаційною ситуацією у Києві та прилеглих районів, пов’язаною із лісовими пожежами у Чорнобильській зоні відчуження.
Для прогнозування та оцінки радіаційної обстановки фахівці використовують такі ресурси:
– модуль лісових пожеж СППР RODOS з базами даних по забрудненню радіонуклідами (зокрема, цезієм-137) та характеру рослинності на території ЗВ;
– глобальні дані метеорологічного прогнозу GFS NOAA (США) та чисельні дані WRF моделі;
– довідки інформаційно-кризового центру ДІЯРУ з даними щодо розташування зон загоряння;
– повідомлення оперативного чергового ДАЗВ;
– потужності мобільної лабораторії радіаційної розвідки.
З моменту початку відстеження наслідків пожежі розрахунки ДНТЦ ЯРБ з урахуванням метеопрогнозів свідчили про кілька можливих короткочасних підвищень концентрації цезію-137 у повітрі в Києві відносно фонових значень:
– в ніч з 4 на 5 квітня;
– з 14:00 по 17:00 5 квітня;
– з 13:00 до 15:00 8 квітня;
– протягом дня 10 квітня.
9 квітня 2020 року повітряні маси рухалися на північ та північний схід від ЧЗВ.
Протягом періодів, в які прогнозувалося підвищення концентрацій цезію-137, силами ДНТЦ ЯРБ, починаючи з 5 квітня проводився оперативний контроль концентрацій цезію-137 у приземному шарі атмосфери.
Згідно з проведеними вимірюваннями, концентрації цезію-137 у повітрі не підіймалися вище 10-3 Бк/м3.
Станом на 13 квітня результати спостереження та прогнозування свідчили про наступне:
– значення потужності еквівалентної дози гамма-випромінювання (гамма-фону) в Києві не зростало та перебувало на рівнях, які відповідають нормальному природному радіаційному фону;
– концентрації цезію-137, зафіксовані обладнанням мобільної лабораторії радіаційної розвідки, є, принаймні, на два щаблі нижчими від встановлених радіаційно-гігієнічними регламентами допустимих рівнів та не несуть радіологічної загрози;
– навіть за найконсервативнішими розрахунками, імовірні індивідуальні дози внутрішнього опромінення, спричинені цими тимчасовими підвищеннями, не могли б перевищити 0,01 мкЗв при річному ліміті ефективної дози опромінення 1000 мкЗв (1 мЗв).
Цей розрахунок здійснювався, виходячи з консервативного припущення про те, що умовна особа безперервно дихала повітрям із підвищеною відносно фонової концентрацією цезію-137 з 5 по 13 квітня.
Упродовж дня 14 квітня та на початку 15 квітня потенційно забруднені повітряні маси були направлені у південному та південно-східному напрямку.У цей період по всій Київській області спостерігались опади до декількох мм/год.
Відповідно до оновлених результатів моделювання, потенційні максимальні концентрації Cs-137 у приземному шарі повітря Києва були меншими за 0,1 мБк/м3. Прогнозовані концентрації є меншими за ті, які спостерігалися раніше та у понад 1000 разів нижчими від встановлених НРБУ-97 допустимих рівнів. Жодної шкоди здоров’ю населення вони не завдають.
З огляду на радіологічну ситуацію, жодних додаткових заходів із радіаційного захисту поза межами зони відчуження наразі вживати не потрібно.
За матеріалами ДНТЦ ЯРБ.