МАГАТЕ: Повторні рентгенологічні процедури накопичують небезпечні сукупні дози в пацієнтів

Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) запустила сторінку «Повторна променева діагностика», присвячену радіаційному захисту пацієнтів.

Мільйони пацієнтів у світі щодня користуються променевою діагностикою та інтервенційними процедурами під рентгенівськими променями. Зростання знань про дози радіації та ризики, пов’язані з цими медичними процедурами призвело до заходів зі провадження двох ключових принципів радіаційного захисту в індивідуальних дослідженнях: виправданості й оптимізації.

Після підрахунків, проведених в Загальній лікарні штату Массачуссеттс (MGH, м. Бостон, США), де було зафіксовано кількасот пацієнтів із сукупними ефективними дозами (СЕД) ≥100 мЗв, МАГАТЕ і MGH запустили спільний проект для оцінки ситуації в інших куточках світу. Цей проект охопив 3,2 мільйона пацієнтів, які кілька разів пройшли комп’ютерну томографію (КТ) у різних лікарнях за періоди від 1 до 5 років. У результаті виявилося: кількість пацієнтів, чия СЕД досягає 100 мЗВ, значно більша, ніж раніше вважалося, — їх може бути майже мільйон пацієнтів на рік у світі.

Пацієнти, які одержують такі сукупні дози опромінення, зазвичай, потребують рентгенологічних досліджень через численні медичні показання, а не тільки для спостереження злоякісних захворювань або хронічних станів.

Перевірки, здійснені Науковим комітетом з дії атомної радіації (НКДАР) ООН і Національною радою з питань вимірювання радіації та радіаційного захисту США (NCRP),  показали зростання шкідливих наслідків, пов’язаних із радіацією (зокрема, раку), при поглиненій дозі біля 100 мГр або більше.

За матеріалами Технічної зустрічі з питань радіаційного опромінення пацієнтів від повторних рентгенологічних процедур (березень 2019) було опубліковано кілька наукових публікацій в журналі European Radiology («Європейська радіологія»):

Публікація наголошує, що в теперішній час пацієнтам нерідко доводиться проходити повторні КТ-дослідження у короткостроковій перспективі 1-5 років, і серед них суттєву частину складають особи до 50 років. Це призводить до накопичення в пацієнтів сукупних доз опромінення (≥ 100 мЗв), при яких слід серйозно непокоїтися про наслідки впливу радіації. Відповідно, є нагальна потреба у розробках апаратів КТ, чия доза радіації становитиме менше за 1 мЗв.

Стаття доводить, що зараз спостерігається ситуація, коли пацієнти віком до 40 років потребують (або вважається, що вони потребують) численні дослідження КТ впродовж 5 років. Проте ризик радіаційного впливу, якого вони зазнають, викликає занепокоєння. Понад половина досліджень КТ не стосувалися спостереженням за хронічними захворюваннями. Є чимала кількість станів, для яких не доступні критерії відповідного застосування. У статті пропонують такі рішення, як розробка апаратів КТ з меншою дозою опромінення та дальші розробки критеріїв відповідності.

Зі статті випливає, що кількість пацієнтів із СЕД ≥ 100 мЗв значно більша, ніж раніше вважалося. Презентовані дані свідчать про біля 3,2 млн пацієнтів, які проходили рентгенівські процедури за періоди 1-5 років у різних лікарнях. Є ймовірність, що додатково 0,9 млн пацієнтів щороку отримують СЕД ≥ 100 мЗв.

Відповідно, виникає гостра потреба для всіх учасників галузі приділити більше уваги проблемі високих сукупних доз опромінення пацієнтів. Пропоновані заходи включають: розробку професійними товариствами критеріїв відповідності лікарських процедур / орієнтувань для направлень  на процедури для пацієнтів, які потребують періодичних рентгенівських процедур, розробку виробниками КТ-апаратів з нижчими дозами радіації, ніж зараз, і розробку політик організаціями, які керують ризиками, для збільшення радіаційної безпеки пацієнтів. Потрібно встановити тривожні значення сукупних доз опромінення для пацієнтів і  впровадити їх у системи дозового контролю.

Більше  інформації по цій темі можна знайти на новій сторінці «Повторна променева діагностика» сайту МАГАТЕ. Зокрема, на сторінці публікуються оголошення про вебінари, які проводить агенція спільно з Європейською федерацією рентгенологічних товариств (EFRS).

Перший вебінар із серії променевої терапії відбудеться 30 квітня p 21:00 по 22:00 за київським часом. Записи попередніх вебінарів доступні на тій же сторінці.

За матеріалами МАГАТЕ.