ДАЗВ затвердило проект сховища для українських РАВ, які тимчасово зберігала Росія

Проект спорудження сховища для проміжного зберігання високоактивних осклованих радіоактивних відходів (РАВ), які повернуться з Російської Федерації, затверджено.

Про це є відповідний наказ Державного агентства України з управління зоною відчуження.

РАВ, які планують зберігати у сховищі, утворилися після переробки Росією відпрацьованого ядерного палива українських АЕС.   

Генеральний план проекту передбачає, що сховище побудують на комплексі виробництв «Вектор» у зоні відчуження.

Воно гарантуватиме радіаційну безпеку та надійне проміжне зберігання високоактивних радіоактивних відходів протягом усього терміну його експлуатації терміном до 100 років“, —повідомляють у прес-службі ДАЗВ.

“Вектор” – комплекс виробництва з дезактивації, транспортування, переробки та захоронення РАВ. Фото: ДАЗВ

За словами керівництва Центрального підприємства з поводження з радіоактивними відходами, зараз готується документація для оголошення тендеру.

Потреба створення сховища для високоактивних РАВ викликана зобов’язанням України прийняти на зберігання РАВ, які повертаються з Російської Федерації після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС. Це закріплено Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про науково-технічне співробітництво в галузі атомної енергетики від 14 січня 1993 року, а також Стратегією поводження з радіоактивними відходами в Україні від 19 серпня 2009 року. 

Терміни повернення РАВ із Росії кілька разів переносилися через те, що українська сторона ще не створила відповідної інфраструктури для їх зберігання.

Нагадаємо, в зоні відчуження також споруджують Централізоване сховище для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). На ЦСВЯП буде збергатися відпрацьоване паливо  Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС. Добудову сховища планують завершити до кінця 2020 року.

За матеріалами ДАЗВ.