Італія починає виводити з експлуатації АЕС Латіна

Міністерство економічного розвитку Італії видало розпорядження з дозволом компанії Societa Gestione Impianti Nucleari SpA (Sogin) на початок першого етапу виведення з експлуатації АЕС Латіна. Латіна – останній із чотирьох італійських атомників, які уряд розпорядився вивести з експлуатації.

Міністерство видало указ 20 травня на підставі висновку Національної інспекції з ядерної безпеки і радіаційного захисту та інших уповноважених органів.

Головні заходи, визначені в початковому етапі виводу з експлуатації, передбачають демонтаж шести насосів живильної води котла (разом – 3600 тонн) та зниження висоти будівлі реактора з 53 до 38 метрів. Також будуть демонтовані будівлі та допоміжні системи.

Машинна зала реактора АЕС Латіна. Фото: Sogin

До кінця цього етапу всі радіоактивні відходи, які утворилися в ході роботи станції або демонтажу її елементів, зберігатимуть на проммайданчику АЕС. Їх помістять у новий комплекс тимчасового зберігання РАВ, а також в одну з будівель енергоблоків, підготовлену для цього. Очікується, що перший етап виводу з експлуатації станції Латіна завершиться у 2027 році й обійдеться у 270 млн євро.

Другий та останній етап виводу з експлуатації АЕС – демонтаж реактора з графітовим уповільнювачем і газовим теплоносієм – буде можливий, коли завершиться будівництво національного сховища радіоактивних відходів. Після того, як усі РАВ захоронять у сховищі, а тимчасові сховища підірвуть, чистий майданчик АЕС передадуть місцевій громаді.

Довідка: АЕС “Латіна” (провінція Латіна область Лаціо) з одним реактором Magnox на 210 МВЕ була запущена в січні 1964 року. Остаточно її закрили в 1987 році після всеіталійського референдуму щодо атомної енергетики, зумовленого Чорнобильською аварією 1986-го, на якому громадяни висловилися за закриття діючих АЕС. Компанія Sogin володіє станцією з листопада 1999 року. Реактор станції демонтували у 2012 році.

За матеріалами: World Nuclear News