РАЕС готує РАВ для захоронення в Чорнобильській зоні відчуження

Радіоактивні відходи (РАВ) Рівненської АЕС готують для передачі на захоронення у Спеціально обладнаному приповерхневому сховищі твердих радіоактивних відходів (СОПСТРВ) комплексу виробництв “Вектор” у Чорнобильській зоні відчуження.

За час  експлуатації енергоблоків ВВЕР-440 та ВВЕР-1000 на майданчику Рівненської АЕС накопичено велику кількість рідких РАВ, зокрема, кубового залишку. Щоб зменшити обсяги цього кубового залишку виконувалося його глибоке випарювання до стану сольового плаву.  У 1995—1996 і 2001—2002 роках частину сольового плаву забітумували у спеціальні контейнери на установці бітумування рідких РАВ.  Відтоді у сховищах РАЕС зберігаються 739 контейнерів із солебітумним компаундом (СБК).

Спеціальний контейнер для РАВ

Зараз на РАЕС виконується низка заходів з передачі контейнерів із СБК для захоронення в Чорнобильській зоні відчуження. Зокрема, виконано радіологічну, хімічну та фізичну характеризації СБК, проведено обстеження стану контейнерів із СБК, що потрібно для обґрунтування безпеки їх перевезення, проміжного зберігання, переробки (іммобілізації) та захоронення.

“Минулого року на РАЕС проводились роботи з характеризації зразків СБК на відповідність критеріям приймання. Було досліджено вибірку із 40 контейнерів. Спеціалістами водно-радіохімічної лабораторії хімічного цеху РАЕС проведено більше 1600 вимірювань параметрів”, — коментує заступник начальника цеху дезактивації та радіоактивних відходів РАЕС Володимир Горбунов.

Заступник начальника ЦДтаРАВ РАЕС Володимир Горбунов

Методика та звіт із даними аналізу хімічних і фізичних параметрів зразків були подані РАЕС до Держатомрегулювання в кінці 2019 року і перебувають на стадії затвердження. Наступним етапом буде документальне підтвердження з боку Державного спеціалізованого підприємства “Централізоване підприємство з поводження з радіоактивними відходами” (ЦППРВ) можливості безпечного захоронення таких РАВ.

Подальша процедура поводження із СБК передбачає передачу контейнерів з СБК від РАЕС до ЦППРВ, тимчасове зберігання їх у сховищі на майданчику КВ “Вектор”, передачу контейнерів від ЦППРВ на об’єкти з переробки РАВ ЧАЕС, де їх іммобілізують у контейнери КЗ-3 й після характеризації кінцевого продукту передадуть на захоронення в СОПСТРВ.

За матеріалами прес-служби РАЕС, ДНТЦ ЯРБ.