Що робити з покинутими ДІВ? На Дніпропетровщині почали кампанію інформування

Інформаційна кампанія для громадськості «КРОК до безпеки» про Програму амністії джерел іонізуючого випромінювання почалася. Її відправною точкою стала прес-конференція 15 червня в інформаційній агенції «Мост-Днепр» у м. Дніпрі.

«КРОК до безпеки» має на меті зменшення покинутих радіоактивних джерел, мінімізацію терористичних загроз, а також загроз життю та здоров’ю громадян в Україні. Проєкт став можливим завдяки підтримці Державного департаменту США та Окріджської Національної лабораторії  (США).

Дніпропетровщина – найбільш промислово розвинений регіон України, тому інформаційну кампанію виконавець проекту – громадська спілка «Чорнобильський інститут досліджень і розвитку» – вирішив проводити саме там. У більшості промислових і технологічних процесів  на  виробництві, в науці, медицині використовуються джерела іонізуючого випромінювання – прилади та пристрої  з радіаційними компонентами.

Інформаційні роздаткові матеріали кампанії “КРОК до безпеки”

На початку 90-х років тисячі таких небезпечними приладів та пристроїв зникли,  опинилися  на звалищах, у металобрухті, в підвалах покинутих цехів, розповзлися гаражами та приватними помешканнями громадян. Перебуваючи поза межами контролю держави,  радіоактивні джерела несуть серйозну загрозу ядерній безпеці, життю та здоров’ю людей.

 «”Покинуті” джерела іонізуючого випромінювання становлять потенційну загрозу як для людини, так і для природи. Якщо громадяни будуть поінформовані, то зможуть убезпечити себе, а також знатимуть, куди потрібно звертатися, у разі виявлення таких джерел. Щиро дякую за технічну підтримку з боку Уряду США для України на шляху до створення радіаційно безпечного навколишнього середовища», – пояснив головне завдання інформаційної кампанії «КРОК до безпеки» Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Сергій Калашник. Державне агентство з управління зоною відчуження є бенефіціаром проєкту з боку України. 

Представник місцевої влади, директор департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації Сергій Березань додав, що Програма амністії джерел іонізуючого випромінювання зможе підвищити ядерну безпеку в регіоні.

«Треба розуміти, що якась частина “історично втрачених” джерел десь лежить. І ті, хто ними володіє, можуть навіть не здогадуватись, що то за прилад. А дехто, можливо і знає, та боїться повідомити. Тому ця кампанія не лише про джерела іонізуючого випромінювання в Дніпропетровській області.  Вона про формування  середовища, в якому відповідально ставляться  до поводження з радіоактивними  компонентами», – зазначив він.

Голова ДАЗВ Сергій Калашник і керівник проєкту Олена Сальник

Директор  Дніпровського міжобласного спецкомбінату Державного спеціалізованого підприємства  «Об’єднання «Радон» Віктор Свідерський наголосив, що боятися викликати фахівців для безпечного вилучення ДІВ не варто, тому що кримінальну відповідальність за добровільну здачу джерел скасовано. Власне на його спецкомбінаті вилучені радіоактивні предмети потім утилізують.

«Будь-яка взаємодія нефахівців із джерелами іонізуючого випромінювання, а тим більше спроби  їх розібрати, – призводять до локальних радіаційних аварій. Адже в пристроях містяться матеріали різної потужності з альфа-, бета-, гамма- та нейтронним випромінюванням. Нам потім доводиться ліквідовувати витоки техногенної радіації, проводити складні дослідження і витрачати гроші на захоронення не лише самого джерела, але й предметів та майна, які  забруднені радіаційно.  Тому краще безпечно і правильно позбутися таких джерел, повідомивши спеціалістів», – заявив Свідерський.

Інформаційна кампанія у Дніпропетровській області  триватиме до травня 2021 року.  Закінчиться  вона програмою пілотного збору джерел іонізуючого випромінювання. Про засоби роботи з цільовими аудиторіями розповіла керівник проєкту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання» Олена Сальник з Чорнобильського інституту досліджень і розвитку.

«Наша мета – дати прості відповіді на складні запитання і показати громадянам та всім, хто задіяний у  системі  контролю та поводження із РАВ та ДІВ алгоритм дій. Наша кампанія стосуватиметься  усіх, від дітей та підлітків – до керівників служб та відомств.  Для цього ми підготувати унікальний  інформаційно-роз’яснювальний контент, який допоможе зрозуміти необхідність бути свідомими і  засвоїти прості правила поведінки у випадку контактів з ДІВ. І це точно допоможе зберегти життя та здоров’я, які є найвищою цінністю для кожної людини», –  переконана Сальник. 

Інформаційні відео- та фотоматеріали, презентовані на прес-конференції, можна завантажити за посиланням і використовувати вільно при висвітленні теми ДІВ.

Також детальну інформацію про проєкт та кампанію можна знайти на вебсайті: krok.uatom.org.

Довідка: Чорнобильський інститут досліджень і розвитку – це вітчизняний експертно-аналітичний центр, який займається впровадженням  власних та  партнерських науково-технічних досліджень,   які стосуються поводження з радіоактивними матеріалами, захистом навколишнього середовища та подолання наслідків  радіаційних аварій. Інститут створює та реалізовує інформаційні, освітні та науково-дослідні програми у сфері радіології та радіаційної безпеки.  У 2017 році інститут було залучено як виконавця проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії джерел іонізуючого випромінювання», котрий здійснюється на виконання  угод  між Україною та США  в сфері ядерної безпеки та програм контролю за  нерозповсюдженням ядерної зброї і запобіганню ядерному тероризму. 

«КРОК до Безпеки» – кампанія з радіаційної обізнаності та контролю над нерозповсюдженням радіоактивних матеріалів, зокрема покинутих джерел іонізуючого випромінювання. Основна мета кампанії – підвищити рівень обізнаності населення щодо правил радіаційної безпеки, а також заохотити громадян повідомляти державні органи про виявлені та/або утримувані джерела іонізуючого випромінювання, підвищуючи тим самим рівень безпеки життєдіяльності.