Другий етап Проєкту Inventory завершився. Фахівці ДНТЦ ЯРБ зібрали всі дані про потрібні ДІВ

Державний науково-технічний центр з ядерної і радіаційної безпеки успішно завершив другий етап проєкту Inventory, метою якого є позапланова інвентаризація закритих джерел іонізуючого випромінювання на сході України.

Завдання другого етапу полягало в зборі інформації про ДІВ, зокрема складанні переліку та типів джерел, які наявні на обраних для інвентаризації об’єктах, та їх описі з урахуванням умов експлуатації чи зберігання, а також рівня потенційної небезпеки.

Спеціалісти відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу ДНТЦ ЯРБ підготували все необхідне для планування майбутніх перевірок: окреслили процедури для кожного конкретного джерела, в тому числі вимірювання або інші методи його ідентифікації (в залежності від специфіки об’єкта), розробили загальний план перевірок і придбали необхідне вимірювальне обладнання та засоби індивідуального захисту.

Окрім металошукача, рацій, індивідуальних дозиметрів і цифрового лазерного далекоміра під час інвентаризації будуть використовувати також вимірювальне обладнання ДНТЦ ЯРБ.

Джерелами даних для аналізу слугувала інформація з Державного регістру джерел іонізуючого випромінювання  та надана Південно-східною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки.

Начальник відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу Юлія Балашевська говорить, що через широкий спектр технологічних процесів підприємств, де використовуються джерела іонізуючого випромінювання, збір описової частини був надзвичайно важливим:

«Проаналізувавши надану інформацію щодо закритих джерел іонізуючого випромінювання, а саме: тип радіонукліда, його активність, тип блока джерела, ми визначилися з технологічними процесами, у яких ці джерела задіяні на підприємствах. Це дало змогу розробити методику проведення інвентаризації різних джерел із розумінням того, в якому обладнанні та яким чином вони розміщені, чи є до них фізичний доступ», — пояснила Балашевська.

Проєкт Inventory не є інспекційною перевіркою і не передбачає жодних санкцій для суб’єктів практичної діяльності, які використовують ДІВ. Його метою є проведення інвентаризації закритих джерел іонізуючого випромінювання, визначення тих, які могли бути втрачені, а також оновлення інформації у Державному регістрі джерел іонізуючого випромінювання.

Проєкт триває на підставі Партнерської угоди між ДНТЦ ЯРБ та Українським науково-технологічним центром за підтримки Державного департаменту США і Комісії ядерного регулювання США.

За матеріалами ДНТЦ ЯРБ.