Новий космічний телескоп зробив рентгенівський знімок Всесвіту

Свій перший знімок галактики в рентгенівському спектрі зробив телескоп eROSITA.

За півроку роботи телескоп зафіксував понад мільйон об’єктів, які світяться у рентгенівському спектрі, в тому числі: чорні діри, які пожирають матерію, вигорілі зірки на кшталт білих карликів та нейтронних зірок і міжзоряний газ, розжарений настільки, що випромінює рентгенівське сяйво.

Синій колір – вищі рентгенівські енергії (1-2,3 кілоелектронвольти кеВ), зелений – енергії середнього діапазону (0,6-1 кеВ), червоний – нижчі енергії (0,3-0,6 кеВ).

“Взагалі, це стільки, скільки виявили за всю попередню 60-річну історію рентгенівської астрономії. Ми просто подвоїли кількість відомих джерел за шість місяців”, — розповів Кірпал Нандра, керівник групи астрофізиків в Інституті позаземної фізики Товариства ім. Макса Планка (Німеччина), який займався розробкою телескопа.

eROSITA (extended Roentgen Survey with an Imaging Telescope Array — “розширене рентгенівське дослідження з допомогою матричного телескопа”) — це німецько-російський проєкт, у якому німецький телескоп вивела на орбіту російська орбітальна обсерваторія “Спектр-РГ”.

Планується, що протягом наступних 3,5 років телескоп зробить ще сім знімків, які відображатимуть глибші закутки космосу з меншим рівнем шумів зображення. Одним із ключових завдань є накласти на карту розподіл гарячого газу, який випускає рентгенівське випромінювання, що освітлює величезні скупчення галактик. Розташування мільйонів галактик, відображені на мапі, дадуть краще розуміння того, як гравітація утримує у такому скупченні тисячі галактик. Крім того, дослідницька місія розраховує одержати пояснення, як загадкова сила, відома як «темна енергія» діє на противагу гравітації, відштовхуючи матерію, завдяки чому пришвидшується розширення Всесвіту.  

У карті використовується так звана проекція Айтоффа, яка  розгортає небесну сферу в еліпс. Лінія посередині – це площина нашої галактики Чумацький шлях.

Щоб зрозуміти, що до чого,  зображення розфарбували в різні кольори. Синій відображає вищі рентгенівські енергії (1-2,3 кілоелектронвольти кеВ), зелений – енергії середнього діапазону (0,6-1 кеВ), а червоний – нижчі енергії (0,3-0,6 кеВ).

“Вісім досліджень дозволять нам по-справжньому глибоко проникнути в далекий Всесвіт. Простіше кажучи, ми намагаємося знайти всі скупчення галактик понад певного ліміту маси у Всесвіті. Уже в нас є чудовий зразок – певно, близько 10 000 скупчень. Та ми сподіваємося знайти щонайменше 100 000 скупчень галактик”, – пояснив прфоесор Нандра.

Орбітальний телескоп запустили 13 липня 2019 року, а його спостережна позиція розташовується за 1,5 мільйона км від Землі. Її телескоп досяг у грудні минулого року.

За матеріалами: Science Magazine, BBC.