На півночі Європи виявили підвищення рівня радіації. МАГАТЕ вважає її джерелом реактор

28 червня на півночі Європи зафіксували підвищення рівня радіації. Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (СТВТО) ідентифікувала викиди як цивільного походження й безпечні для людини. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії, витік пов’язаний, імовірно, з діючим ядерним реактором або таким, що перебуває в ремонті.

Згідно зі схемою, опублікованою СТВТО, радіоактивна пляма охоплює південну третину Швеції, південну половину Фінляндії, Естонію, Латвію, а також північний захід Росії, зокрема Санкт-Петербург. Географічне походження джерела радіації поки що не з’ясоване.

МАГАТЕ на підставі технічних оцінок наявних даних підтвердила, що рівень концентрації часток ізотопів рутенію й цезію та деяких штучних радіонуклідів не несе небезпеки для людей і довкілля.

Естонія, Фінляндія та Швеція, на території яких були вперше зафіксовані підвищені рівні радіації, повідомили, що не мали інцидентів, які б  могли спричинити наявність цих радіонуклідів. Подібну інформацію МАГАТЕ надали добровільно ще 40 країн Європи та Азії, в тому числі Естонія й Росія.

З боку Російської Федерації концерн «Росенергоатом» заперечив можливість надзвичайних подій на російських АЕС у час, коли було виявлено підвищення радіації в регіоні.

На основі технічного аналізу суміші виявлених радіонуклідів МАГАТЕ зробило висновок, що вони походять найімовірніше з ядерного реактора, який працює або перебуває на ремонті. Безпосередньою причиною витоку могло бути неналежне поводження з радіоактивним джерелом.

Версії, які пов’язували витік із заводом з виробництва ядерного палива, сховищами відпрацьованого палива чи промисловим або медичним використанням радіації,  МАГАТЕ визнало малоймовірними.

За матеріалами: МАГАТЕ, Deutsche Welle, Lassina Zerbo Twitter.