Найбільш оптимальний метод зняття енергоблоків з експлуатації займатиме 52 роки — “Енергоатом”

Найбільш оптимальним методом виводу енергоблоків з експлуатації НАЕК “Енергоатом” вважає метод відкладеного демонтажу завдовжки 52 роки. Це, як ідеться в повідомленні пресслужби компанії у “Фейсбуці”, дозволить мінімізувати радіаційне навантаження на персонал та дасть час для накопичення коштів на демонтаж.

“Саме метод відкладеного демонтажу з 30-річним терміном витримки у безпечному стані виглядає наразі найбільш оптимальним для українських АЕС”, — говориться в повідомленні.

Метод відкладеного демонтажу полягає у витримці енергоблока в безпечному стані протягом кількох десятиліть після вивезення з нього ядерного палива. Це необхідно для зниження дози випромінювання від найбільш радіаційно забрудненого обладнання реактора та елементів конструкції енергоблока.

“За період такої витримки блок, так би мовити, “вистигає”, оскільки загальний рівень радіаційного забруднення зменшується завдяки природному розпаду деяких радіоактивних речовин. Тож такий метод дозволяє здійснювати демонтаж обладнання і конструкцій зі значно меншим радіаційним навантаженням на персонал”, — пояснюють в “Енергоатомі”.

Другим методом, який розглядається, є метод невідкладного демонтажу. У безпечний стан енергоблок переводиться зразу ж після вичерпання терміну експлуатації. Після витримки з нього вивозять ядерне паливо, і зразу починають демонтовувати обладнання й елементи конструкції блока, які забруднені радіацією.

Ситуація, коли всі енергоблоки будуть зняті з експлуатації одночасно, як пояснили в “Енергоатомі”, неможлива.

“По-перше, час завершення терміну експлуатації для кожного з 15 працюючих в Україні енергоблоків свій, оскільки і будувалися вони неодночасно. І наразі термін експлуатації більшості з них продовжено. По-друге, за сценарієм так званого відкладеного демонтажу, зняття з експлуатації одного енергоблока триватиме не менше 52 років”, — зазначають у компанії.

Наприклад, першими у 2030 році виводитимуть з експулатації 1 і 2 блоки Рівненської АЕС з реакторами ВВЕР-440.

Пресслужба навела оцінки європейських експертів вартості виведення з експлуатації українських енергоблоків. Так, для одного реактора типу ВВЕР-440 сума складатиме 288 млн доларів США. Для виведення з експлуатації одного енергоблока з реактором типу ВВЕР-1000, які встановлені на більшості українських АЕС, потрібно буде витратити близько 367 млн доларів.

Витрачати ці кошти «Енергоатом» планує поступово впродовж усього 52-річного процесу зняття енергоблока з експлуатації. Вибір методу відкладеного демонтажу пов’язаний у першу чергу з потребою мати час для накопичення коштів.

За матеріалами: НАЕК “Енергоатом”.