Директор Чорнобильського заповідника: “Хочемо стати європейською дослідницькою інфраструктурою”

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник прагне стати майданчиком для наукових досліджень фахівців з України та Європи. Спільно з Міністерством науки і освіти на території зони відчуження вже створено консорціум наукових установ, до якого приєдналися Поліський національний університет і Національний університет біоресурсів і природокористування України.

Про це розповів директор заповідника Олександр Галущенко в інтерв’ю для Суспільного мовлення.

«Ми хочемо стати інноваційною управлінською установою, ми хочемо стати інноваційною діджиталізованою науковою установою, ми хочемо отримати акти на землю і завершити проєкт землеустрою, ми хочемо поновити і прискорити роботу щодо створення наукових полігонів на території заповідника», — розповів Галущенко про пріоритети заповідника.

Директор Чорнобильського заповідника Олександр Галущенко: "Хочемо створити лабораторію просто неба"

Директор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідник Олександр Галущенко. Фото: Суспільне

Наявну вже українську дослідну інфраструктуру заповідник планує в майбутньому перетворити з локальної на міжнародну, залучивши партнерів із країн Євросоюзу та інших частин світу.

Напрямки досліджень Галущенко окреслив так: «Особисто ми хочемо досліджувати все те, що цікаво дослідникам. У цьому і зміст дослідницької інфраструктури. Ми даємо майданчик, даємо базову інформацію і кожна наукова установа, науковий колектив чи науковець знаходить сам себе там».

За його словами, найперше, що цікавить заповідник, — збереження біорізноманіття поліського регіону. Але двері відкриті й для інших напрямків досліджень. «Основна наша пропозиція до тих, хто до нас приходить з науковою метою така: досліджуйте, що хочете і висновки ваші, але первинні дані дайте у вільний доступ», — пояснив директор.

Велику ставку, уточнив він, заповідник робить на дистанційне зондування, на безпілотники, на космічні знімки, на автоматичні прилади які знімають показники з території зони відчуження, зокрема метео, гідрометео, радіаційні показники. 

Однак розвиватися бажаними темпами, як зазначив Галущенко, заважає недостатнє фінансування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

За матеріалами Суспільного мовлення.