Триває реабілітація колишнього могильника РАВ “Цибулеве”

Представник ДСП “Об’єднання “Радон” відвідав у рамках технічного візиту майданчик “Цибулеве”, де раніше було захоронення радіоактивних відходів військового походження.

Колишній могильник розташовується на території військової частини А0981 Міністерства оборони у с. Цибулеве Кіровоградській області. Реабілітацію території займається українська компанія “НТ-Інжинірінг” з фінансовою допомогою Трастового фонду НАТО.

У кінці квітня 2020 року зі сховища РАВ вилучили всі небезпечні матеріали й перевезли до Чорнобильської зони відчуження, де їх розмістили на тимчасове зберігання в пункті захоронення радіоактивних відходів “Буряківка” у відповідності до критеріїв приймання.

Відтак ДСП “Екоцентр” провело радіаційно-дозиметричне обстеження майданчика та під’їзної дороги до нього. Результати показали відповідність значень потужності дози гама-випромінювання, щільності потоку альфа-, бета-частинок та нейтронів на поверхні робочих ділянок критеріям реабілітації. Усі вони перебувають у межах фонових значень.

Зараз на території майданчика завершуються роботи з його реабілітації: засипано котлован, висаджено дерева.

Довідка: У різних регіонах України існують об’єкти, на території яких у період між 1960 і 1990 роками Збройними силами СРСР у спеціалізованих сховищах, були захороненні радіоактивні відходи, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР.

18 вересня 2013 року в  Брюсселі була підписана Імплементаційна угода між Кабміном та Організацією НАТО з підтримки і постачання (ОНП) про перезахоронення радіоактивних відходів, які утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР, а також було створено Трастовий Фонд НАТО. 

Закон України від 17 червня 2015 р. № 526-VIII ратифікував угоду.  Бенефіціарами з боку України є Державне агентство з управління зоною відчуження та Міністерство оборони, реципієнтом проєкту –  ДСП «Об’єднання “Радон”.

У 2016 році у рамках проєкту було ліквідовано перший могильник радіоактивних відходів, які зберігались на об’єкті “Вакуленчук” Державної прикордонної служби України (Житомирська обл).

ДСП “Радон”.

Читайте також: Радіаційний фон рекультивованих територій колишнього сховища РАВ «Вакуленчук» – відповідає нормі