Перший енергоблок Білоруської АЕС повністю завантажать паливом до кінця серпня (відео)

На Білоруській АЕС почалося завантаження ядерного палива в реактор. 7 серпня завантажили першу тепловиділяючу збірку (ТВЗ). За планом, усі 163 ТВЗ завантажать до кінця місяця.  

“Перші кіловат-години планується виробити й поставити в мережу білоруської енергосистеми восени цього року, — заявив міністр енергетики Республіки Білорусь Віктор Каранкевич. — і білоруська енергосистема готова прийняти весь обсяг електроенергії й доставити її кінцевим споживачам країни”.

Повністю ввести в експлуатацію перший блок білоруські енергетики розраховують у першому кварталі 2021 року. До того часу повинні провести дослідно-промислову експлуатацію й поступово вийти на проєктну потужність і провести комплексне випробування на номінальній потужності.

За даними білоруського Міненерго, АЕС в Островці забезпечуватиме близько 40% потреб країни в електричній енергії, заощадить 4,5 млрд м3 природного газу та щорічно зменшуватиме викиди СО2 на понад 7 млн тонн.

Міністерство закордонних справ Литви зреагувало на початок завантаження палива нотою протесту. У документі Литва заявила про засудження дій білоруської сторони і закликала її зупинити процес запуску АЕС, доки не будуть впроваджені рекомендації стрес-тестів Європейського союзу і налагоджене співробітництво з Європейською групою регуляторів ядерної безпеки та іншими міжнародними організаціями.

Завантаження перших ТВЗ у перший реактор БілАЕС. Фото: volkovysk.by

Білоруську АЕС будує російська державна корпорація “Росатом” на підставі кредиту приблизно в $10 млрд від Російської Федерації. За проєктом станція матиме два енергоблоки з реакторами ВВЕР-1200 сукупною потужністю 2400 МВт. Фізичний пуск БілАЕС спершу був призначений на січень 2020 року, пізніше — на липень цього року, але з невідомих причин його відклали до 2021-го. Введення в експлуатацію другого енергоблока відбудеться у 2022 році.

Литва послідовно виступає проти спорудження БілАЕС через близькість її до кордону країни (40 км). На думку литовської влади, АЕС несе небезпеку національній безпеці  та довкіллю Литви через невирішені питання ядерної безпеки й порушення норм безпеки під час будівництва станції.

У липні литовське Мінстерство охорони здоров’я почало роздавати населенню таблетки йодиду калію на випадок аварії на БілАЕС.

За матеріалами: «Азінства», «Твои новости Гомель», RU.DELFI Литва.