Технологія, що дозволить точніше виявляти небезпечні речовини при виведенні з експлуатації ядерних об’єктів

Jacobs та IS Instruments розробили новий тип спектрометричної технології Raman, яка допоможе виявляти радіоактивне забруднення та інші небезпечні речовини у сховищах відходів та ядерних установках, що виводяться з експлуатації.

Спектроскопія Raman полягає у вимірюванні молекулярних коливань, отриманих шляхом вистрілювання лазерами у мішені. Попри те, що методика є високоефективною для ідентифікації конкретних хімічних сполук, вона рідко застосовується при експлуатації ядерних об’єктів через обмеження доступу та високих рівнів радіоактивного випромінювання, що можуть перешкоджати роботі спектрометра в його типовому ефективному діапазоні.

У компанії Jacobs зазначають, що на відміну від стандартного обладнання, яке часто не здатне виявити конкретні хімічні агенти через неможливість наблизитися достатньо близько, або через те, що сигнали витісняються загальним рівнем радіації, зонд нового типу Raman spectroscopy  може бути встановлений на транспортний засіб дистанційного керування, що дозволяє йому розташовуватися в межах двох метрів від цілі. Така здатність є досить важливою для ядерної промисловості, оскільки робить процес виявлення хімічних сполук простішим, дешевшим та безпечнішим.

Фінансування цієї розробки здійснювалося компанією Jacobs та урядовим агентством Великобританії Innovate UK. Наразі її вже застосовують для виявлення урану, а також таких речовин, як гас і трибутилфосфат, які також можуть свідчити про наявність плутонію чи урану.

«Старі ядерні об’єкти іноді містять значну кількість маловідомих або невідомих відходів, тому застосування цієї технології може зменшити витрати на виведення з експлуатації та часові масштаби», –  заявляють у Jacobs.

Нова технологія Raman spectroscopy  також є ключовою особливістю нової інтегрованої системи виведення з експлуатації, побудованої компанією, та яка буде продемонстрована на об’єкті з переробки палива в Sellafield вже цього року.