Ядерні технології допомагають у селекції овочів у Болгарії

Болгарія реалізує за підтримки МАГАТЕ й сільськогосподарської організації ООН програму мутаційної селекції овочів, які мають кращу якість і вищу врожайність. Зусилля науковців спрямовані на виведення нових сортів картоплі, помідорів і перцю, які будуть стійкішими до змін навколишнього середовища.

Перші практичні результати лабораторія молекулярної біології Інституту овочевих культур “Мариця” (м. Пловдів) обіцяє представити протягом найближчих трьох років. Фермерам планують надати три сорти перцю: “Златна шипка” (виведений у 2020 році, має на 7 % вищу врожайність проти традиційних сортів), “Денислава” (має збільшену врожайність і підвищений вміст бета-каротину, планується на 2021 рік) і “Тоніко” (запланований на 2022 рік, має високу концентрацію бета-каротину).

Професор Інституту овочевих культур (ІЗК)  “Мариця” Нася Томлекова та Ілія Валчанов — один із фермерів, які вирощують заново виведені сорти. Фото: ІЗК

Метод мутаційної селекції передбачає використання рентгенівського або гамма-випромінювання для опромінення насіння або клітин рослини, яку потім вилучають і поміщають в стерильне середовище для проростання. По мірі росту мутованих ростків за ними спостерігають науковці й проводять селекцію за параметрами інтенсивності росту, забарвлення, поживної цінності й жаровитривалості. Так триває протягом кількох поколінь рослини, після чого формують нові лінії та сорти овочів з покращеними характеристиками.

До роботи з прискорення природних еволюційних процесів у Болгарії залучено 18 гамма-опромінювальних установок, що дає змогу підтримувати стійкий рівень виробництва продовольства для внутрішнього ринку й зберігати високі обсяги експорту.

Мутантні лінії й сорти, які задовольняють бажані критерії, надходять на зберігання в національний генетичний банк або до дослідницьких інститутів у країні для подальшого використання.

За останні 50 років за участі МАГАТЕ в межах різноманітних програм було створено 76 сортів сільськогосподарських культур.

Нагадаємо, ядерні технології, які впроваджуються за підтримки МАГАТЕ, допомагають збільшувати врожайність сої в Беніні, Африка.

Бюро громадської комунікацій та інформації МАГАТЕ.