Енергетична компанія Білла Гейтса хоче розробляти вдосконалені реактори для балансування ВДЕ

Підприємство Білла Гейтса заявило 27 серпня, що планує побудувати малі вдосконалені електростанції, які б накопичували електроенергію, щоб доповнювати енергосистеми, які функціонують на основі переважно сонячної та вітрової енергії.

Ця програма є частиною кампанії американського мільярдера з боротьби з кліматичними змінами. Вона спрямована на те, що допомогти комунальним підприємствам зменшити викиди парникових газів без порушення надійності енергосистеми.

План компанії TerraPower LLC у співпраці GE Hitachi Nuclear Energy полягає в запуску в серію в США станцій “Натріум” протягом цього десятиліття. У разі успіху, станції з’являться як у Сполучених Штатах, так і за кордоном.

За словами генерального директора  TerraPower LLC Кріса Левеска, до 2050 року “ми матимемо сотні таких реакторів по всьому світу, які вирішуватимуть різноманітні енергетичні потреби”. Зараз компанії шукають додаткове фінансування, додав він.

АЕС, які матимуть потужність 345-МВт, планують охолоджувати рідким натрієм. Кожна така станція обійдеться в мільярд доларів. Вона накопичуватиме потужність реактора в резервуарах із запасами рідкого натрію протягом днів, коли коли постачання енергії в енергосистему високе. Однак коли через погодні умови виробництво сонячної та вітрової енергії падає, компенсувати ці види генерації можна буде за рахунок АЕС.

Накопичення енергії розплавленими солями застосовувалося в геліотермальних електростанціях у минулому, але в деяких проєкти виявилися протікання. Як запевняє Левеск, конструкція “Натріума” забезпечуватиме більш стійкі температури, ніж сонячна електростанція, в результаті чого обладнання менше зношуватиметься.

Спершу АЕС “Натріум” збудують у США та інших розвинутих країнах, а потім вони поширюватимуться й у країни, де ще немає ядерної енергетики.

Експерти з нерозповсюдження ядерної зброї застерігають, що вдосконалені ядерні проєкти можуть стати мішенями терористичних атак, оскільки уран у їхньому паливі буде значно більше збагаченим, і його буде легше перетворити на речовину, яка ділиться.

Euractiv.