ДІВ у помешканні: що робити і як запобігти небезпеці

Джерело іонізуючого випромінювання, яке опинилося в чиїйсь оселі, може опромінювати смертельними дозами її мешканців, які нічого не підозрюватимуть. Таке траплялося не раз у різних країнах: Бразилії (місто Гоянія), Україні (Краматорськ), Естонії (Таммік) та ін.

Сьогодні радіаційна ситуація в Україні нормальна, а регулюючий контроль ефективний. Однак час від часу ще трапляються випадки виявлення покинутих ДІВ у будівлях та на територіях приватних садиб: радіоізотопний прилад «Гаммарид 192/120» із іридієвим джерелом всерединіджерела іонізуючого випромінювання із вмістом солей радію-226радіоізотопні пожежні сповіщувачі типу РИД-1 та КИ-1 із плутонієм-239контрольні джерела для дозиметрів ДП-5, ДП-12, ДП-11радіоізотопні електрокардіостимулятори із плутонієм-238 тощо.

Ці радіоактивні джерела найчастіше потрапляють до приватних будинків через незнання самих мешканців. Металеві оболонки чи контейнери ДІВ видаються привабливою знахідкою для збирачів брухту або майстрів-аматорів, які вдома конструюють щось із заліза. Так Дів осідають на дачах, у гаражах та сараях серед мотлоху і переходять до нових власників як неприємний “бонус” при купівлі нерухомості.

Якщо ж власник такого предмета зрозумів, що він може нести потенційну загрозу, йому слід з’ясувати, чи це дійсно так. Це можна зробити вимірявши дозу випромінювання поруч із імовірним джерелом. Правда, побутовий дозиметр у руках нефахівця тут не зарадить: його показники проінтерпретувати правильно може тільки спеціаліст, а саме обстеження приміщення повинно проводитися відповідно до чітких методик. У багатьох випадках не можна обійтися без ідентифікаторів радіонуклідів, радіометрів, мазків із поверхонь для оцінки нефіксованого поверхневого радіоактивного забруднення тощо.

Повноцінне обстеження з метою пошуку ДІВ може провести Випробувальний центр Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. Центр використовує сертифіковане обладнання найкращих світових виробників (CANBERRA PACKARD, Thermo Fisher Scientific Messtechnik GmbH, LUDLUM MEUSUREMENTS INC., НВЦ “АТОМТЕХ”, Bertin Instruments, ORTEC Ametec тощо). Фахівці Випробувального центру неодноразово брали участь у навчаннях з виявлення покинутих ДІВ та долучалися до вимірювань при ліквідації аварій із ДІВ.

Жителі Києва можуть замовити повноцінне обстеження будинків, квартир, офісів, гаражів, земельних ділянок, транспортних засобів тощо з метою виявлення, локалізації та ідентифікації ДІВ. За результатами радіаційного обстеження “Випробувальний центр ДНТЦ ЯРБ” надає протокол випробування та (за бажанням замовника) розгорнутий звіт.

Замовити послугу можна, заповнивши форму за посиланням