Казахстан перевів ще один дослідницький реактор на низькозбагачене паливо

Спільний проєкт Казахстану та США з вилучення останньої партії палива на неопроміненому високозбагаченому урані завершений. Про це оголосило Національне управління з ядерної безпеки (NNSA) міністерства енергетики США.

NNSA та міністерство енергетики Казахстану вилучили майже 3 кг неопроміненого палива на основі високозбагаченого урану з реактора ІГР (Імпульсний графітовий реактор) в м. Курчатові Східноказахстанської області.  У 25 спеціальних контейнерах його перетранспортували до Ульбинського металургійного заводу в Усть-Каменогорську на переробку. Вона включала: дроблення й перемелювання графітово-уранових блоків, окиснення графітового матеріалу, сухе змішування з порошком низькозбагаченого урану, розчинення урану та корегування з метою досягнення рівня збагачення оксиду урану 19.8%. Увесь процес здійснювався згідно із рекомендаціями МАГАТЕ щодо безпеки, а уран тепер можна використовувати як паливо для дослідницьких реакторів на низькозбагаченому урані.

Реактор ІГР. Джерело: Казахстанське ядерне товариство

Тепер світ трохи більш безпечний, бо цей матеріал переробили в менш небезпечну форму, – сказав керівник NNSA та заступник міністра з ядерної безпеки США Ліза Гордон-Хейгерті. – Дякую, Казахстане, за тверде рішення в досягненні цього важливого завдання”.

Вилучення та переробка високозбагаченого урану виконувалася на виконання угоди між Казахстаном і США, підписаної під час генеральної конференції Міжнародного агентства з атомної енергії у 2019 році. Цього року дві країни підписали договір, за яким зобов’язуються перевести дослідницький реактор ІВГ.1М з високозбагаченого урану та низькозбагачений у 2021 році.

За даними МАГАТЕ, Казахстан володіє трьома діючими дослідницькими реакторами: ІГР і ІВГ.1М у Курчатові та ВВР-К в Алмати. Спільний проєкт із вилучення високозбагаченого урану з реактора ВВР-К завершився у 2017 році.

World Nuclear News.