Чорнобильська зона не місце для дітей

Вчора один із чорнобильських туроператорів анонсував нову послугу – автобусний тур зоною відчуження для дітей з 12 років і ми звісно не могли проігнорувати таке повідомлення.

Чому подібна ініціатива викликала обурення?

Звісно, за понад 30 років стан радіаційного забруднення території відчуження змінився у кращу сторону, але не настільки, щоб ми могли возити туди дітей і свідомо наражати їх на небезпеку.

Нині чинний “Порядок відвідування зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення”, затверджений наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №1157 від 02.11.2011 року, визначає умови перебування у ЧЗВ та, зокрема, встановлює вікові обмеження громадян. Відповідно до Порядку, зону відчуження і зону безумовного (обов’язкового) відселення можуть відвідувати громадяни, які досягли 18-річчя. Жоден інший законодавчий документ не передбачає можливість відвідування ЧЗВ дітям, котрі не досягнули 18 років.

Яким чином туроператор буде вирішувати нормативну сторону цього питання нам поки не зрозуміло. Але вкотре наголошуємо, що зона відчуження не є територією розваг, куди можна возити дітей.

Безумовно, діти повинні знати історію своєї країни, але ми в жодному разі не повеземо їх туди де війна, аби показати її наслідки. Натомість розповідаємо про героїв, показуємо тематичні фільми, відвідуємо музеї.

Відвідуючи зону відчуження необхідно керуватися принципом виправданості, який говорить про те, що будь-яка діяльність, що супроводжується опроміненням людей, не повинна здійснюватися, якщо вона не несе більшої користі опроміненим особам або суспільству в цілому порівняно зі шкодою, якої вона завдає. 

Більш доцільним, вважаємо, організовувати ознайомчі візити у Чорнобильську зону студентам профільних вишів, аби молодь, яка бажає пов’язати своє життя із атомною енергетикою, на власні очі побачила, якими руйнівними можуть бути наслідки безвідповідальності та недбалого ставлення до небезпечних технологій.

Пресслужба ДНТЦ ЯРБ