Міжнародна енергетична агенція: ВДЕ і ядерна енергія можуть забезпечити оптимістичні сценарії виходу з теперішньої кризи

Міжнародна енергетична агенція (МЕА) підготувала аналітичну публікацію “Світовий енергетичний прогноз” (жовтень 2020), у якому представила чотири сценарії розвитку енергетики, спрямованих на подолання наслідків пандемії COVID-19 та зменшення викидів вуглекислого газу. У двох сценаріях експерти прогнозують швидкий розвиток ядерної енергії поруч із відновлювальними джерелами (ВДЕ).

Автори документа відзначають, що криза COVID-19 спричинила найбільшу шкоду з усіх подій недавньої історії і боротьба з її наслідками займе роки: “Світовий попит на енергію в 2020 році впаде на 5%, викиди СО2, пов’язані з енергетикою на 7%, а інвестиції в енергетику на 18%”.

«Світовий енергетичний прогноз» розглянув різні шляхи виходу з кризи, можливі впродовж найближчих 10 років.

  • Сценарій декларованих політик (Stated Policies Scenario, STEPS) — коронавірус буде приборканий у 2021 році, а світова економіка повернеться до докризового стану того ж року. Сценарій ґрунтується на всіх відомих на сьогодні офіційних стратегіях, підкріплених конкретними заходами з їх реалізації.
  • Сценарій відкладеного відновлення (Delayed Recovery Scenario, DRS) — виходить із тих же передумов, що і в попередньому варіанті, однак припускає більшу шкоду для економіки через продовжену пандемію. Світова економіка відновиться до докризового рівня тільки у 2023 році, а пандемія стане провісником десятиліття з найменшим від 1930-х років попитом на енергію.
  • Сценарій сталого розвитку (Sustainable Development Scenario, SDS) — імпульс у політиці розвитку чистої енергетики та інвестиціях поставить енергетичну систему на шлях повного досягнення сталих цілей енергетики, в т. ч. цілей Паризької угоди, доступу до енергії та чистого повітря.
  • Варіант чисто нульових викидів до 2050 року (Net Zero Emissions by 2050 case, NZE2050) є розвитком аналізу SDS. Все більша кількість країн і компаній прямують до чисто нульових викидів (рівний обсяг енергії з джерел без викидів і з джерел із викидами), частіше за все, до середини століття. Усе це буде досягнуто впродовж SDS, запланувавши досягнення чисто нульових викидів на світовому рівні до 2070 року.

Два останні прогнози передбачають значно швидший розвиток ВДЕ (особливо сонячної енергії) та більшу частку ядерної генерації. Темп змін у галузі електроенергії надає додаткової цінності надійним енергетичним системам та інших джерелам маневрування.

Звіт прогнозує, що досягнення рівня чисто нульових викидів у всьому світі до 2050, як у NZE2050, вимагатиме набору важливих додаткових дій протягом наступних десяти років. Досягнення зниження викидів на 40% до 2030 року, наприклад, потребуватиме, щоб джерела з низькими викидами забезпечували близько 75% світової генерації електроенергії у 2030 році (станом на 2019‑й цей рівень не перевищує 40%), і щоб понад 50% пасажирських авто, які продаються у світі, були електромобілями (у 2019 році таких 2,5%). Однаково важливі і електрифікація, і великі здобутки в ефективності, і поведінкові зміни, а також пришвидшення інноваційних розробок у спектрі технологій від  водневих електролізерів до малих модульних ядерних реакторів.

У сценарії декларованих політик, відзначають аналітики МЕА, сонячна енергія задовольнятиме 80% світового попиту на електроенергії в наступне десятиліття. Гідрогенерація залишатиметься найбільшим відновлювальним джерелом, але сонячна буде головним джерелом стрімкого розвитку.

“Я бачу сонячну енергію новим королем світових ринків електроенергії. Судячи із сьогоднішніх параметрів політики, вона прямує до встановлення нових рекордів у використанні кожного наступного після 2022 року. — каже виконавчий директор МЕА д-р Фатіх Бірол, — Якщо уряди й інвестори збільшать зусилля у галузі чистої енергетики відповідно до нашого сценарію сталого розвитку, зростання і сонячної, і вітрової енергетики, буде навіть більш вражаючим і вкрай обнадійливим у питанні подолання кліматичних викликів у світі”.

Крім того, йдеться у звіті, за сценарію сталого розвитку, окрім прискореного розвитку сонячної, вітрової енергії та технологій енергоефективності, наступні 10 років позначаться відповідним збільшенням технологій захоплення, використання й зберігання вуглецю й водню, а також новим поштовхом у розвитку ядерної енергетики.

Цей прогноз передбачає будівництво 140 ГВт нових ядерних потужностей до 2030 року (що складе 30% світової генерації), а до 2040 року загальна ядерна потужність зросте до 599 ГВт. Світове виробництво ядерної енергії сягне 4320 ТВт*год, що більше на 55% проти 2019 року.У випадку варіанту чисто нульових викидів до 2050 року до 2030 року у світі з’явиться 180 ГВт нових об’єктів ядерної генерації.

Світове виробництво ядерної енергії, за даним звіту, повернеться до докризового рівня у 2023 році, по мірі відновлення попиту на електроенергію.

“Тільки швидші структурні зміни у способі виробництва і споживання енергії здатні змінити тенденції викидів на краще. Уряди мають можливості та відповідальність за ухвалення рішучих дій для прискорення переходу до чистої енергетики та скерування світу на шлях досягнення наших кліматичний цілей, в тому числі чисто нульових викидів”, — сказав д-р Бірол.

Головні тези “Світового енергетичного прогнозу” можна переглянути на сайті МЕА.