У США представили два проєкти мікромодульних реакторів

Американські Ядерна корпорація надбезпеки (Ultra Safe Nuclear Corporation, USNC), Національна лабораторія Айдахо та Університет Іллійносу запланували спорудження мікромодульних реакторів (ММР) до 2026 року.

Проєкти ММР на майданчиках в штатах Айдахо й Іллінойсі реалізуються в межах Програми демонстрації вдосконалених реакторів міністерства енергетики США, яка передбачає фінансування $ 160 млн для побудови демонстраційних моделей двох реакторів.  

Єдиний ММР, який працюватиме як навчальний, дослідницький та випробувальний реактор, а також забезпечить без вуглецевою енергією університетське містечко в Урбана-Шампейні, планує продемонструвати Університет Іллінойсу. Запропонований проект електростанції з мікрореактором (“Енергетична система ММР”) у Національній лабораторії Айдахо будуть використовувати для демонстрації інтеграції енергосистем з відновлювальними джерелами енергії (ВДЕ) та іншими видами чистої енергії в НЛА.

ММР є малим високотемпературним реактором із газовим охолодженням на 15-30 МВт (теплових), який застосовує запатентоване USNC паливо FCM TRISO (“суцільно керамічне мікроінкапсульоване, триструктурно-ізотропічне”). Тепло від ядерної реакції передається блоку накопичення енергії із розплавленою сіллю, який від’єднує ядерну систему від системи перетворення енергії. Енергосистему ММР можна буде використовувати як самостійну електростанції або як частину мікромереж, куди входять нестабільні ВДЕ, як от: сонячна чи вітрова енергія, або для забезпечення доставки тепла до прилеглих промислових об’єктів чи для виробництва водню.

Проєкт енергосистеми ММР. Джерело: USNC

За словами генерального директора USNC Франческо Веннері, технологія компанії та її комерційна стратегія, яка ґрунтується на приватних інвестиціях у численні проекти, зробить ММР доступними й широко розповсюдженими. “Швидкий процес розробки прототипів завдяки виробничому середовищу дозволить нам розробити ММР наступного покоління вже у 2026 році”, — сказав він.

Раніше міненерго США заявляло, що відібрало дві компанії для виділення фінансування їх проектів малих модульних реакторів:  X-Еnergy (Роквілл, штат Меріленд) з проєктом високотемпературного реактора з газовим охолодженням і TerrаPower (штат Вашингтон), яка планує спорудження реактора на швидких нейтронах із натрієвим охолодженням.

Канада виділяє грант у $20 млн на розробку технології малого модульного реактора компанії з  провінції Онтаріо отримає фінансування, виділене в межах плану розвитку ядерної енергетики Канади, який офіційна Оттава планує оприлюднити в листопаді.

World Nuclear News.