“Загублені”. Вийшла графічна історія п’ятьох друзів, які знайшли хлорид цезію-137

Перший комікс на тему радіаційної безпеки з покинутими джерелами іонізуючого випромінювання випустив у рамках проєкту з радіаційної обізнаності “КРОК до безпеки”. Чорнобильський інститут досліджень і розвитку.

П’ятеро друзів, які люблять вештатися по закинутих будівлях, знаходять у закинутому діагностичному центрі капсулу з хлоридом цезію-137. Вони не знають, що порошок з люмінесцентним ефектом є ДІВ з високою активністю. Тому вирішують розмалювати ним свої тіла, щоб полякати перехожих під час параду на день міста. Проте на парад жоден із них так і не потрапить…   

“Історія, яка розповідається в коміксі, написана за мотивами  реальних подій, котрі відбулися в бразильському містечку Гоянія наприкінці 1987 року. — каже член наглядової ради ГС “Чорнобильський інститут досліджень і розвитку” Віталій Дем’янюк. —  Там мародери викрали із покинутого радіологічного центру капсулу із хлоридом цезію 137. Капсулу на звалищі розрізали, а порошком  з люмінесцентним ефектом намазувалися та ділилися із сусідами. За кілька днів з’явилися наслідки радіоактивного ураження. Четверо людей померли, 250 отримали різні дози опромінення.

За словами Дем’янюка, ЧІДР адаптував історичний факт до цільової аудиторії і через героїв, через ситуації, в яких вони опиняються, розказав, що сталося, та дав поради, як потрібно було вчинити, щоб ніхто не постраждав.

“Молодь це специфічна аудиторія, яка не любить повчань. Тому ми й обрали зрозумілий і доступний спосіб донесення  важливої інформації, — зауважила керівник проекту “КРОК до безпеки” Олена Сальник. — Комікс стане ще одним комунікаційним матеріалом, який ми поширюватимемо в рамках інформаційної кампанії з радіаційної обізнаності  у Дніпропетровській області.  Ми сподіваємось, що  такі нетрадиційні методи спілкування  молодь сприйме. А ознайомившись із цікавою історією   засвоїть правила поведінки при виявленні ДІВ.

Ці правила прості: 

  1. Знайшли предмет із знаком радіаційної небезпеки ― відійдіть.
  2. Не намагайтеся його розібрати чи переміщувати.
  3. Повідомте про знахідку ДСНС, поліцію або дорослих.

Ознайомитися з коміксом “Загублені” можна за посиланням.

Довідка: Інформаційна кампанія з радіаційної обізнаності “КРОК до безпеки” — пілотний проект у Дніпропетровській області, який здійснюється на виконання міжурядових угод України та США за кошти технічної допомоги від Уряду Сполучених Штатів. Головний виконавець  проекту — ГС “Чорнобильський інститут досліджень і розвитку”. Бенефіціар від Уряду України — Державне агентство з управління зоною відчуження.