“Гарячі” випробування СВЯП-2: перші відпрацьовані ТВЗ завантажені на столітнє зберігання

Сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП) № 2 в зоні відчуження прийняло 120 відпрацьованих тепловидільних збірок Чорнобильської АЕС. Їх перевезли зі СВЯП-1 протягом 18-19 листопада в присутності фахівців Держатомрегулювання, ДАЗВ, Holtec International та інспекторів МАГАТЕ.

Алгоритм поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) на СВЯП-2 передбачає:

1) Перевезення ВЯП зі СВЯП-1 до СВЯП-2, де кожну відпрацьовану тепловидільну збірку розділяють на два пучки твел на установці з підготовки відпрацьованого палива до зберігання;

2) Встановлення пучка твел у спеціальний паливний патрон.

3) Встановлення 186 паливних патронів з пучками твел у двостінний герметичний контейнер з борованої нержавіючої сталі (ДСЕП).

4) Осушення ДСЕП, заповненого паливними патронами з пучками твел, на спеціальній установці газового осушення та заповнення ДСЕП інертним газом гелієм.

5) Перевірка герметичності ДСЕП, заповненого ВЯП, та його перевезення у зону зберігання.

6) Встановлення ДСЕП, заповненого ВЯП, в бетонний модуль зберігання (БМЗ) та його зберігання протягом 100 років.

Цю технологію розробила корпорація Holtec International (США).

Заступник голови Державного агентства з управління зоною відчуження Максим Шевчук під час інспекційного візиту на ЧАЕС заявив про успішний перебіг випробувань.

“Ми проходимо екватор гарячих випробувань на СВЯП-2. Десь за місяць ми їх завершимо“, — сказав Шевчук.

Державне спецпідприємство “Чорнобильська АЕС” проводить “гарячі” випробування СВЯП-2 з 10 вересня 2020 року відповідно до Програми введення в експлуатацію СВЯП-2. Ці випробування виконуються відповідно до умов Окремого дозволу Держатомрегулювання від 25.08.2020 № ЕО 001002/1/15 на право провадження діяльності з введення в експлуатацію ядерної установки — проміжного Сховища відпрацьованого ядерного палива.

Нагадаємо, що СВЯП-1 (введене в експлуатацію в 1986 році) — це сховище “мокрого типу”, не призначене для дострокового збергіання відпрацьованого ядерного палива. Термін його експлуатації завершується наприкінці 2025 року. Тому для забезпечення довгострокового безпечного зберігання ВЯП, яке знаходиться на СВЯП-1, на майданчику Чорнобильської АЕС збудоване сховище “сухого” типу СВЯП-2.

За матеріалами Держатомрегулювання, ДСП «ЧАЕС, Укрінформу.