Стрибки показників радіаційного фону в ЧЗВ ― це метрологічна повірка, а не перевищення дози

Деякі ЗМІ поширили інформацію про неймовірне підвищення радіаційного фону в Чорнобильській зоні відчуження впродовж другої половини листопада на основі показників автоматизованої системи контролю радіаційного стану (АСКРС). Насправді причиною “зашкалювання” датчиків виміру потужності еквівалентної дози (ПЕД) була метрологічна повірка. Радіаційний фон у зоні відчуження залишається в межах, характерних для цієї території.

Від 17 листопада в Чорнобильській зоні працюють фахівці державного підприємства “Київоблстандартметрологія”, які проводять метрологічну повірку датчиків виміру ПЕД. Методика повірки передбачає опромінювання датчиків стандартним джерелом високої потужності. 25 листопада метрологи проводили повірку на датчиках АСКРС: ВОС-3, ВРП-750, КОПАЧІ, НАФТОБАЗА, ПОЖЕЖНЕ ДЕПО, ВІДВІДНИЙ КАНАЛ, СВЯП-2, ЧОРНОБИЛЬ-2 та проммайданчик ДСП “ЧАЕС”. Відповідно, це й призвело до підвищення ПЕД на 1,5-2 години, яке помітили журналісти.

Інфографіка з даними датчиків ПЕД під час метрологічної повірки, створена ГО “Збережи Дніпро”

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки нагадав, що таку метрологічну повірку датчики ПЕД АСКРС, якою завідує державне спеціалізованепідприємство “Екоцентр”, проходять щороку від 1988-го.  

“Варто зазначити, що короткочасні стрибки показників датчиків вимірювання ПЕД у 1000 разів не могло спричинити ані перевезення металу, ані деревини, ані будь-яких радіоактивних відходів. Захист радіаційно-небезпечних вантажів при перевезенні строго регламентується та контролюється, тож доза випромінювання від таких об’єктів є мінімальною”, ― зазначили в пресслужбі ДНТЦ ЯРБ.

Пресслужба ДНТЦ ЯРБ.