Інцидент на АЕС Олкілуото у Фінляндії: реактор зупинений, активність у нормі

10 грудня Управління з радіаційної та ядерної безпеки Фінляндії (STUK) повідомило про подію на АЕС Олкілуото (BWR), що розташована приблизно в 220 км на північний захід від міста Хельсінкі.

На 2-му енергоблоці виявили підвищення рівня радіації в головному паропроводі. Системи ізоляції контеймента спрацювали автоматично, реактор зупинився. Виходу радіоактивних речовин за межі проммайданчика АЕС не відбулося, інші системи АЕС продовжували роботу в штатному режимі.

За даними STUK, до 19-ї години 10 грудня активність паропроводу повернулася до норми.

Хімічний аналіз води першого контуру реактора засвідчив, що ядерне паливо не було пошкоджене. Імовірною причиною активності паропровода фахівці називають смолу фільтра системи очищення води першого контуру.

Наразі реактор залишається заглушеним, а вся АЕС перебуває в стані підвищеної аварійної готовності до завершення ремонтних робіт.

Експерти ДНТЦ ЯРБ змоделювали траєкторії руху повітряних мас, що виходили з промислового майданчика АЕС  Олкілуото кожну годину від з 10:00 UTC (за всесвітнім координованим часом) 10 грудня. Траєкторії проходили через Ботнічну затоку, перетинали частину території Швеції та Норвегії. Для території та населення України жодної загрози не очікувалося. Рух повітряних мас міг супроводжуватися незначними опадами до 0.5 мм/год.

Оцінка проводилася за допомогою програмного інструмента NOAA HYSPLIT на базі метеорологічних даних NCEP за 06:00 UTC GFS з роздільною здатністю 0.25 градусів. Довжина траєкторій за часом — 3 доби. Серед основних припущень для моделювання розглядалася ефективна висота викиду — 100 м над рівнем землі. Для моделювання частково були використані результати протиаварійного тренування ConvEx-2c, що проходило напередодні події.

Пресслужба ДНТЦ ЯРБ.