Уряд США підтримує ММР для космічних досліджень та оборони

Адміністрація США видала наказ “Про підтримку малих модульних реакторів для цілей національної оборони та дослідження космосу”, який покликаний сприяти подальшому пожвавленню американських атомної енергетики та програми освоєння космосу.

Він включає розпорядження про демонстрацію використання ММР на військових базах, а також забезпечення життєздатного постачання низькозбагаченого урану високої проби  (HALEU) американського виробництва.

“Ядерна енергетика має вирішальне значення для національної безпеки Сполучених Штатів. Ось чому я вжив низку заходів для сприяння її розвитку та сприяння її використанню”, — зазначив президент Дональд Трамп в наказі, який він підписав 5 січня.

Наказ має на меті “оживити” американську ядерну енергетику, “пожвавити” програму освоєння космосу та розробити “різноманітні енергетичні варіанти для національних оборонних потреб”.

Моделювання можливої установки легкої системи ядерного поділу Kilopower на Марсі від НАСА. Джерело: LANL/NASA

Політика США полягає у підтримці передових реакторних технологій, включаючи малі модульні реактори, для підтримки енергетичної гнучкості оборонних об’єктів та енергетичної безпеки та для використання у дослідженні космосу”, — сказано в наказі.

Мікрореактори описані як підклас малих модульних реакторів потужністю до 10 МВт, які мають потенціал для підвищення енергетичної гнучкості та енергетичної безпеки на військових об’єктах у віддалених місцях США.

Документ доручає міністру оборони “розробити та реалізувати план”, який продемонструє спроможність та економічну доцільність ліцензованого Комітетом ядерного регулювання мікрореактора у військовій установці американського виробництва. У разі успіху необхідно буде визначити можливості для реактора на американських військових об’єктах з різними вимогами до приватного сектору, такі як необхідність забезпечувати енергією об’єкти у випадку, якщо мережеві з’єднання порушені; працювати протягом тривалого часу без перевантаження палива; і стійкість до руйнування від електромагнітних імпульсів.

Це також наказує міністру оборони випробувати прототип переносного мікрореактора.

Ядерні реактори потужністю до 100 кіловат можуть знадобитися для живлення середовищ існування людини, використання знайдених або вироблених на місці ресурсів, інших об’єктів та місяце- і марсоходів, а джерела енергії з мегават-діапазоном будуть необхідні для далекобійних двигунів у глибини космосу.

“Доступні, легкі ядерні джерела енергії в космосі дадуть нові можливості для наукових відкриттів. Поступове дослідження Місяця, Марса та інших місць прискориться, якщо невеликі модульні реактори можна буде розгорнути і експлуатувати далеко від Землі”, — йдеться в повідомленні.

Для забезпечення постачання HALEU внутрішнього походження наказ доручає міністру енергетики США завершити трирічну демонстрацію технології збагачення американського походження, здатної виробляти HALEU для використання в сучасних реакторах оборонного призначення.

Міністрів оборони, торгівлі, енергетики та керівника НАСА наказ зобов’язує розробити “спільну технологічну дорожну карту” з описом потенційних програм розвитку, яка координуватиме розробку наземного вдосконаленого реактора та космічних ядерних джерел енергії та двигунів  “наскільки це можливо”.

World Nuclear News.