МАГАТЕ запрошує на дослідницький проєкт із забезпечення якості цифрової рентгенографії

МАГАТЕ запускає новий Узгоджений дослідницький проєкт “Передові засоби для забезпечення якості та дозиметрії цифрової рентгенографії в радіології” строком на 2021—2025 роки.

Забезпечення якості є гарантією того, що рентгенівські апарати дають точні, високоякісні знімки з мінімальним дозовим навантаженням на пацієнтів і медичний персонал. Важливою складовою забезпечення кості є контроль  якості, який включає періодичне та щорічне тестування всіх компонентів системи променевої діагностики.

На жаль, медичних фізиків, які мають координувати цю діяльність, не вистачає по всьому світу, а ті, що працюють, не мають всіх необхідних для ефективної роботи засобів.

Щоб задовольнити потребу регулярної перевірки контролю якості, МАГАТЕ розробило методологію із застосуванням двох фантомів (прототипів, які імітують людські органи на знімках) – для рентгенографії і для мамографії – та комп’ютерної програми. Фантоми дозволяють проводити контроль якості щоденно чи щотижнево, застосовуючи чинний показник виявлення (d’), а програмне забезпечення, яке додається, дозволяє повністю автоматично оцінювати головні функціональні характеристики ланцюга візуалізації, як от: однорідність, просторова роздільна здатність тощо. Побудувати фантоми можна на локальному рівні за допомогою простого недорогого матеріалу.

Розміщення фантома на рентген-апараті

Головну мету дослідницького проекту МАГАТЕ визначило як дослідити, чи можна впровадити методологію МАГАТЕ в заклади променевої діагностики по всьому світу, незважаючи на різноманітні радіологічні умови, задля покращення клінічної практики.

Проєкт зосередиться на впровадженні передових засобів забезпечення якості та дозиметрії в цифровій рентгенографії. Це передбачає, зокрема, дослідження взаємозв’язку між системою показників якості знімка та роботою обладнання, зокрема, встановлення типових норм дослідження та прийнятних діапазонів розбіжностей. А також – створення міжнародної мережі кваліфікованих медичних фізиків, які зможуть підтримувати одне одного в клінічній практиці через впровадження дистанційної автоматизованої програми контролю якості.

Участь у дослідницькому проекті відкрита для всіх держав-членів МАГАТЕ. Мінімальні вимоги для закладів передбачають наявність у штаті медичного фізика—радіолога та доступу до робочих апаратів для рентген- і мамографії. Дослідницькі заклади з підтвердженою компетенцією будуть запрошені для обміну досвідом з власниками контракту та для участі в розробці й верифікації методології.

Пропозиції дослідницького контракту або угоди можна подавати до Відділу управління дослідницькими контрактами МАГАТЕ за відповідним зразком електронною поштою не пізніше 30 березня 2021 року.

За інформацією МАГАТЕ