На “Фукусімі” виявили високий рівень забруднення, що може перешкодити виведенню з експлуатації

Ядерний регулятор Японії ухвалив 27 січня попередній звіт з розслідування аварії на АЕС “Фукусіма” у 2011 році. У ньому йдеться про те, що на двох із трьох енергоблоків зафіксовано небезпечно високі рівні радіаційного забруднення, що може завдати труднощів процесу виведення станції з експлуатації.

У звіті зазначено, що на вершині герметичної заглушки у вигляді тришарової бетонній кришки у формі диска, яку встановили нагорі головної гермо оболонки реактора, — високі рівні радіоактивного цезію-137.

Фахівці виміряли рівні радіації в багатьох місцях всередині будівель енергоблоків та вивчали, як переміщалися радіоактивні матеріали і як функціонувало захисне обладнання під час аварії на АЕС. За їх словами, система вентиляції енергоблока № 2, покликана запобігти пошкодженню реактора, так і не спрацювала.

Голова Комісії ядерного регулювання Японії Тойосі Фукета назвав результати “вкрай серйозними” та сказав, що через них вилучення розплавленого палива стане “складнішим”. Він сказав, що головним викликом буде вирахувати, як зняти кришки з гермоконтейнерів.

Фото розплавленого ядерного палива всередині гермооболонки 2-го енергоблока на АЕС “Фукусіма-1”, зроблене 2019 року. Джерело: Tokyo Electric Power Co.

Вилучення 900 тонн оціночного обсягу розплавлених металевих уламків з трьох реакторів — завдання на десятиліття, і посадовці досі не спромоглися чітко сказати, коли воно буде виконане.

На АЕС “Фукусіма” у цьому році мало початися вилучення уламків розплавленого ядерного палива з енергоблока № 2 до 10 річниці аварії. Проте в грудні компанія-оператор Electric Power Co. та уряд оголосили про відкладення до 2022 року.

За їх словами, причиною є затримка у виготовленні роботизованої руки через пандемію корона вірусної хвороби.

Згідно з планом, дистанційно керовану  роботизовану руку введуть з боку реактора, щоб досягти розплавленого палива, перемішаного з розплавленими уламками реактора і бетонною підлогою. У кінці кришки гермооболонки теж мають бути зняті, проте їх радіаційне забруднення становить суттєву перешкоду.

Washington Times.

Нагадаємо, 21 січня Високий суд Токіо постановив, що відповідальність за аварію на АЕС “Фукусіма-1” несе японська енергетична компанія Tokyo Electric Power (TEPCO), а не уряд країни.