Геологічна будова Естонії дозволяє створити глибинне сховище для ядерного палива — дослідження

“Жодних суттєвих геологічних обмежень” — такий висновок зробила американська компанія Deep Isolation, яка дослідила можливість захоронення ядерних матеріалів у глибоких горизонтальних свердловинах в Естонії. Дослідження проводилося на замовлення естонської компанії Fermi Energia, яка вибрала проєкти малого модульного реактора (ММР) і шукає варіанти захоронення відпрацьованого ядерного палива.

Дослідження проводили в партнерстві з естонською геологорозвідувальною компанією Steiger методом кількісної оцінки умов кристалічної корінної породи Естонії. Воно оцінює геологічні умови й потенційний ризик для 15 повітів Естонії в разі розміщення на їх території глибокого сховища свердловинного типу.

Концепт глибокого горизонтального сховища свердловинного типу від Deep Isolation

Компанія Fermi Energia була заснована естонськими фахівцями для впровадження ММР в країні. У липні 2019 року компанія запустила дослідження спроможності ММР відповідати цілям електропостачання та клімату, які Естонія поставила до 2030 року. Вона вибрала для дослідження 4 конструкції ММР:  Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 і NuScale SMR. Результати дослідження очікуються на початку 2021 року.

Варіант захоронення в глибокій свердловині передбачає ізоляцію відпрацьованого палива з цих ММР на глибині 1500 метрів на відміну від 500-метрової глибини звичайного підземного сховища. Ба більше, варість його спорудження складе одну четверту вартості звичайного сховища. Глибокі свердловини можна збудувати швидше, зважаючи на те, що буріння займає кілька тижнів, а гірничі роботи можуть зайняти роки або й десятиліття.

“Якщо наші зусилля зробити Естонію першою країною в Європейському Союзі з ММР до 2030 року увінчаються успіхом, важливо, що ми беремо відповідальність за захоронення відпрацьованого палива вже, — сказав генеральний директор Fermi Energia Калев Каллемец. — Дослідження Deep Isolation засвідчує, що глибоке сховище свердловинного типу здатне задовольнити всі необхідні умови та бути як безпечним і рентабельним, так простим у побудові та розширенні”.

Як повідомлялося, компанія Deep Isolation, підписала довгострокову угоду про використання ліцензії та співробітництво з компанією NAC International щодо розробки, виробництва й постачання контейнерів для зберігання/захоронення відпрацьованого палива у глибинних горизонтальних свердловинах.

World Nuclear News.