Візуалізація даних від МАГАТЕ: продовження строків експлуатації реакторів наближає кліматичні цілі

МАГАТЕ створила візуалізацію даних, яка показує, що продовження строку експлуатації наявних атомних електростанцій допоможе в досягненні кліматичних цілей та переходу на чисту енергію до 2050 року.

Понад дві третини з 442 реакторів ядерної енергетики, що експлуатуються, мають вік понад 30 років і наближаються — або вже досягли — кінця свого первісно передбаченого терміну експлуатації близько 40 років.

Спираючись на дані нещодавнього звіту МАГАТЕ “Зміна клімату та ядерна енергетика 2020”, анімація показує, як продовження терміну експлуатації світового парку реакторів на 10 років додало б 26 000 ТВт*год низьковуглецевої генерації електроенергії. Це більше половини електроенергії, виробленої за попередні 40 років атомною енергетикою.

“Оскільки багато нинішніх реакторів досягають кінцевої дати експлуатації, а проектів побудови нових АЕС мало, нам потрібне продовження терміну експлуатації існуючих електростанцій, щоб уникнути різкого зменшення глобальної ядерної потужності до 2030 року, особливо в Європі та Північній Америці, — заявила енергетичний експерт МАГАТЕ Алікі ван Хек, яка очолює групу, яка склала звіт. — Без цих продовжень це може мати серйозні наслідки з точки зору викидів вуглекислого газу (СО2), забруднення повітря та безпеки постачання електроенергії”.

Зараз близько 100 атомних реакторів вже отримали ліцензії на продовження терміну експлуатації на різні періоди після реконструкції. Подовження терміну експлуатації парку реакторів до другого десятиліття до 60 років дозволить отримати додатково 31 400 ТВт*год електроенергії.

Ця додаткова генерація могла б представляти майже 2% низьковуглецевої електроенергії, виробленої в період з 2020 по 2080 роки у світі, використовуючи середнє значення чотирьох ілюстративних моделей шляхів у Спеціальній доповіді Міжурядової групи з питань зміни клімату щодо глобального потепління 1,5 ° С. Подовження терміну служби енергоблоків до загалом 80 років більш ніж подвоїть ці показники.

Оцінки в ролику враховують лише існуючі реактори і не враховують нові реактори, які будуть введені в експлуатацію в майбутньому. У даний час 53 ядерні реактори будуються в 19 країнах, що становить близько 56 000 МВт в майбутній встановленій потужності.

Розрахунки МАГАТЕ свідчать, що повна приведена вартість електроенергії (ППВЕ), що використовується для вимірювання витрат на виробництво електроенергії, пов’язана з тривалою експлуатацією атомної електростанції, зазвичай становить 30-40 доларів США за МВт-год для типових витрат на реконструкцію легководних реакторів та продовження строку експлуатації на 20 років.

Це зіставно з ППВЕ нових вітрових та сонячних фотоелектричних станцій в оптимальних умовах, і тому є одним з найбільш економічно ефективних способів виробництва низьковуглецевої електроенергії.

За матеріалами МАГАТЕ.