8 міст Дніпропетровської області збиратимуть ДІВ: пілотний проєкт “КРОКу до безпеки”

В інформаційній кампанії з радіаційної обізнаності “КРОК до безпеки”, яка проходить у Дніпропетровській області вже протягом восьми місяців,  оголошено про початок нового етапу роботи із громадами та громадянами. На часі збір небезпечних джерел іонізуючого випромінювання, які  опинилися за межами державного регулювання, повідомили на час прес-конференції, яка відбулась сьогодні онлайн.

У ній брали участь Юлія Гонтар заступник директора з координації філіалів та стратегічного розвитку Державного спеціалізованого підприємства “Об’єднання “Радон” та Олена Сальник керівник проєкту “КРОК до безпеки”.

Із 16 лютого по 19 березня у містах Дніпро, Верхньодніпровськ, Кам’янське, Марганець, Нікополь, Покров, Жовті Води та Кривий Ріг працюватиме мобільна радіологічна лабораторія від проекту “КРОК до безпеки”. Вона базуватиметься у  визначених  місцевими органами влади місцях.  Час та локація базування  будуть  вказані на сторінці проєкту krok.uatom.org/  та на сторінці у “Фейсбуці”.

“Це логічне продовження нашого проєкту, заявила його керівниця  Олена Сальник. Ми багато  розповідали мешканцям  міст та сіл про шкоду володіння радіоактивними предметами та небезпеку контактів з ними. Тепер готові на практиці показати, як правильно позбуватися цих небезпечних речей. Наша лабораторія  споряджена сертифікованим  обладнанням. Спеціалісти, які в ній працюватимуть, можуть надати будь-яку інформаційну підтримку  громадянам, дати будь-які пояснення з приводу техногенної радіації. А ще провести необхідні дослідження території, предметів, майна, якщо є вмотивовані підозри про наявність радіоактивних предметів. Всі ці послуги і для громад і для громадян безкоштовні”.

У разі виявлення радіоактивних  предметів  спеціалісти лабораторії  не вилучають і не утилізовують їх самостійно. Це компетенція  спеціальних служб, яким повідомляють про виявлення необлікованих джерел  встановленим  порядком, розписаним у постанові Уряду та згідно регіонального Плану дій.  Всі роботи з вилучення, перевезення та захоронення  в  компетенції Державного спеціалізованого підприємства “Об’єднання “Радон” і його Дніпровської філії.

“Реалізація наступного етапу проекту — важливий крок щодо створення радіаційно безпечного середовища як для людини так і для навколишнього середовища. Адже, поінформована людина на цьому етапі зможе звернутися до виконавців проекту, щоб відповідні служби змогли приїхати та перевірити будь-який підозрілий предмет.  Варто пам’ятати, що будь-яка взаємодія не фахівців з джерелами іонізуючого випромінювання, а тим більше спроби  їх розібрати — призводить до локальних радіаційних аварій. Краще безпечно і правильно позбутися таких джерел, повідомивши відповідні служби”, зазначила заступниця директора з координації філіалів та стратегічного розвитку підприємства ДСП  “Об’єднання “Радон” Юлія Гонтар.

Фахівці  “Об’єднання “Радон”  володіють  сучасними технологіями для ліквідації локальних радіаційних аварій та для надійного і безпечного поводження з виявленими радіоактивними джерелами. 

Учасники конференції  висловили сподівання, що  громадяни і громади скористаються  нагодою позбутися у законний спосіб небезпечних радіоактивних предметів. Адже добровільне повідомлення про їх наявність не карається законом.  

Довідка: Чорнобильський інститут досліджень і розвитку — це вітчизняний експертно-аналітичний центр, який займається впровадженням  власних та  партнерських науково-технічних досліджень у сфері поводження з радіоактивними матеріалами, захистом навколишнього середовища та подолання наслідків  радіаційних аварій. Інститут створює та реалізовує інформаційні, освітні та науково-дослідні програми у сфері радіології та радіаційної безпеки.  У 2017 році інститут  залучено як виконавця проекту “Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії джерел іонізуючого випромінювання”, котрий здійснюється на виконання  угод  між Україною та США  в сфері ядерної безпеки та програм контролю за  нерозповсюдженням ядерної зброї і запобіганню ядерному тероризму. 

“КРОК до Безпеки” — кампанія з радіаційної обізнаності та контролю над нерозповсюдженням радіоактивних матеріалів, зокрема покинутих джерел іонізуючого випромінювання. Основна мета кампанії — підвищити рівень обізнаності населення щодо правил радіаційної безпеки, а також заохотити громадян повідомляти державні органи про виявлені та/або утримувані джерела іонізуючого випромінювання, підвищуючи тим самим рівень безпеки життєдіяльності.

Редакція вебсайту Uatom.org