У Швеції створили спільне підприємство, яке просуватиме розгортання ММР

Uniper Sweden, LeadCold та Королівський технологічний інститут (KTH) об’єднують зусилля для вивчення можливості будівництва демонстраційного малого модульного реактора (ММР) зі свинцевим охолодженням LeadCold SEALER на проммайданчику АЕС Оскарсхамн до 2030 року. Обидва партнери подали також заявку на спорудження неядерного прототипу для випробування та перевірки матеріалів та технологій.

Концептуальна схема АЕС з ММР SEALER  потужныстю 4×55 МВе для Великої Британії з реакторними установками, розташованими під землею. Джерело: LeadCold

В Uniper зазначили, що мета співпраці — забезпечити комерціалізацію ММР у Швеції у 2030-х роках. До проєкту залучено академічну спільноту з KTH. Проєкт Sunrise (стале ядерне дослідження у Швеції), партнерами якого є KTH, Університет Лулео та Університет Уппсали, вже отримав 50 мільйонів шведських крон ($6 мільйонів доларів США) від Фонду стратегічних досліджень для розробки проєкту, технологій матеріалів та аналізу безпеки для вдосконаленого дослідно-демонстраційного реактора з свинцевим охолодженням.

“Завдяки цій ініціативі Швеція зараз також робить конкретний крок у напрямку розвитку технологій, ноу-хау та досвіду в галузі передової атомної енергетики”, —  повідомили в Uniper .

Uniper, LeadCold та KTH звернулись до Шведського енергетичного агентства з проханням про грант у розмірі 125 мільйонів шведських крон ($15 мільйонів). Партнери спрямують кошти на будівництво без’ядерного прототипу LeadCold’s SEALER (Шведський вдосконалений свинцевий реактор) — реактора зі свинцевим охолодженням на майданчику АЕС в Оскарсхамні для випробування та перевірки матеріалів та технологій в середовищі розплавленого свинцю за високих температур .

Прототип буде експлуатуватися протягом п’яти років, починаючи з 2024 року. Заявляється, що невелика конструкція SEALER із свинцевим охолодженням генеруватиме 3-10 МВт протягом 10-30 років без перевантаження палива. Після експлуатації перші установки SEALER будуть транспортовані до централізованого переробного комбінату.

“Ми бачимо конкретну роль ядерної енергетики в енергетичній системі майбутнього, і тому ми інвестуємо в розвиток ядерної енергетики майбутнього у співпраці з LeadCold, яка має патенти на конструкцію та матеріали для невеликого модульного реактора зі свинцевим охолодженням та системою пасивної безпеки“, — заявив генеральний директор Uniper Sweden Йохан Свеннінгссон.

LeadCold є відгалуженням KTH в Стокгольмі, в якому реакторні системи зі свинцевим охолодженням розробляють із 1996 року. Компанія була заснована в 2013 році як акціонерне товариство. У неї є канадська дочірня компанія LeadCold Reactors Inc, яка зареєстрована в Альберті, Північно-західних територіях та Нунавуті.

Як повідомлялося, в січні цього року меморандум, який, між іншим, передбачає розробку й розгортання ММР і вдосконалених реакторів, підписали Канадська ядерна асоціація  і Європейський ядерний форум.

World Nuclear News.