Ліцензування в Україні нових технологій ЯРБ буде одним із пріоритетів роботи Держатомреглювання у 2021 році

Приведення норм та правил ядерної та радіаційної безпеки у відповідність до міжнародних стандартів безпеки, ліцензування в Україні нових технологій у цій сфері стане одним із пріоритетів діяльності Державної інспекції ядерного регулювання у 2021 році.

Про це заявив голова Держатомрегулювання Григорій Плачков у своєму публічному звіті про діяльність Інспекції у 2020 році та пріоритетні напрями роботи на 2021 рік.

“Вважаю, що одним з найголовніших напрямків (на 2021 рік ред.) це продовження роботи над можливістю ліцензування нових технологій в нашій державі. Адже наука не стоїть на місці, все розвивається. Тому ми повинні бути готові до ліцензування будь-якої нової технології, яка в майбутньому може використовуватись на території України”, — зазначив очільник Держатомрегулювання.

Плачков наголосив, що ця робота стане одним з пріоритетних напрямків діяльності відомства у 2021 році, зокрема, у рамках співробіництва з Європейським співтовариством з атомної енергії, яке здійснюється на виконання угоди про асоціацію Україна-ЄС та передбачає приведення норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки у відповідність до сучасних міжнародних норм. Він нагадав, що в 2020 році України долучилася в ролі спостерігача до Європейської групи регуляторів ядерної безпеки (ENSREG). Також Україна продовжувала діяльність з удосконалення національного законодавства з урахуванням Стандартів безпеки МАГАТЕ.

Українські фахівці брали активну участь в роботі Комітету з норм ядерної безпеки (NUSSC), Комітету з норм радіаційної безпеки (RASSC) та Комітету з розробки Керівництва з ядерної захищеності (NSGC). За словами Плачкова, на сьогодні в Україні триває реалізація чотирьох нових проєктів співробітництва із Норвезьким агентством з радіаційної та ядерної безпеки.

Ідеться про оцінку загроз у сфері регулювання в Україні, розробку вимог щодо звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю, розробку вимог та правил безпечного поводження з відпрацьованими закритими джерелами іонізуючого випромінювання, які визнано радіоактивними відходами, та створення системи управління та забезпечення відповідності правилам безпечного перевезення радіоактивних матеріалів. Також розвивається співробітництво із Шведським управлінням радіаційної безпеки (SSM).

У 2020 році тривала реалізація проєктів співробітництва з американськими колегами із Державного департаменту США (проєкти “Покращення кібербезпеки в Державній інспекції ядерного регулювання України”, “Боротьба з незаконним використанням та обігом радіоактивних матеріалів у східному регіоні України”), Міністерства енергетики (проєкт “Покращення збереженості джерел іонізуючого випромінювання, які використовуються в Україні”) та Комісією ядерного регулювання США, яка надає Держатомрегулюванню технічну підтримку.

Плачков вважає, що саме “застосування нових механізмів та інструментів комунікацій дозволило забезпечити належний рівень ядерної та радіаційної безпеки України та мати певні досягнення” у 2020 році, попри всі складності, пов’язані з пандемією COVІD-19.

Як повідомлялося, через карантинні заходи Держатомлюгування України в 2020 році втричі зменшила кількість інспекційних перевірок ядерних об’єктів — до 134 замість запланованих 271.

За матеріалами Укрінформу.