У Кропивницькому розробляють програму захисту населення від радону

Комплексну програму захисту населення від іонізуючого випромінювання спільними зусиллями розробляють громадські організації та державні служби. Про це стало відомо під час пресконференції в Центральноукраїнському бюро новин (CBN) у Кропивницькому 18 лютого.

Фото Ігоря Філіпенка, CBN

Виконавчий директор ГО “Флора” Людмила Шестакова зазначила, що на території Кіровоградської області зосереджено близько 95% розвіданих запасів уранової руди України. А це призводить до природного та техногенного навантаження на навколишнє середовище та здоров’я людей. Проте програма захисту населення від іонізуючого випромінювання в області, за її словами, вже протягом кількох років не працює.

Щоб змінити цю ситуацію, громадські активісти та Кіровоградський обласний лабораторний центр сформували робочу групу з напрацювання нової редакції програми, яка вже провела перше засідання. На пресконференції повідомли, що програма повинна пройти громадське обговорення до липня 2021 року.

Активісти вважають, що програма може стати продовженням відповідної обласної програми, на яку у 2017 році уряд не виділив кошти, та успішно реалізованої в області програми “Стоп-радон”.

За словами керівника обласного лабораторного центру Надії Оперчук, технологічні процеси на уранових шахтах, хвостозвалища, вибухові роботи в кар’єрах та інші фактори сприяють виходу на поверхню газу радону і продуктів його розпаду, що позначається на радіаційному фоні.

“За даними наукового комітету ООН, середньорічна доза опромінювання людини за рахунок природної компоненти зросла в два рази і становить 2,5 мЗв на рік. В Україні, за останніми дослідженнями, ця доза опромінення складає 3,38 мЗв на рік. Що стосується Кіровоградської області, в загальній дозі опромінення природними чинниками провідну роль відіграє радон і продукти його розпаду. Вони приблизно складають ¾ від річної індивідуальної дози опромінення людини”, — зазначила Надія Оперчук.

Рівень онкозахворювань жителів Кіровоградщини, за даними Національного канцер-реєстру, за даними 2019 року складає 475 випадків на 100 тисяч населення.

Більше про шкоду радону для людського здоров’я читайте в матеріалі.

Центральноукраїнське бюро новин.