На геологічному сховищі ВЯП у Фінляндії риють тунель для випробувань

На підземному сховищі відпрацьованого ядерного палива “Онкало” (Олкілуото, Фінляндія) почали рити тунель для захоронення радіоактивних відходів і відпрацьованого ядерного палива. Про це заявила компанія з поводження з РАВ Posiva Oy.

Тунель буде використаний для “об’єднаних функціональних випробувань”, що передбачає захоронення обмеженої кількості відходів в реальних умовах. Випробування є обов’язковим елементом введення сховища в експлуатацію.

Довжина тунелю, який ритимуть впродовж найближчих місяців, складатиме близько 80 метрів. Під час об’єднаних випробувань в тунелі пробурять ще чотири щілини для захоронень. Центральний тунель для випробувань уже вирили.

“У лютому ми досягнемо глибини 48 метрів, після чого земляні роботи припиняться, дно тунеля буде вирівняне й необхідні роботи з ущільнення будуть проведені“, — казав раніше керівник будівництва на об’єкті Posiva Кіммо Летола.

Після перевірки тунелю земляні роботи продовжаться, й до квітня-травня очікується, що тунель досягне 80 метрів завдовжки. Це пробна глибина — остаточно тунель за проєктом має бути 350 метрів у довжину і 450 у глибину.

Об’єднані функціональні випробування проведуть у 2023 році, однак без відпрацьованого ядерного палива в контейнерах, оскільки метою перевірки буде переконатися, що технології остаточного захоронення працюють згідно з планом. За випробуваннями будуть спостерігати представники влади, які й вирішать за їх результатами питання про видачу ліцензії на експлуатацію сховища.

“Як тільки буде готовий тунель для об’єднаних функціональних випробувань, почнуться роботи з прокладання першого з п’яти тунелів для захоронення, — сказав виконувач робіт на об’єкті Юха Ріїхімякі. — Роботи з остаточного захоронення почнуться в одному з цих тунелів близько 2025 року”.  

Місце для будівництва сховища Posiva було вибране в 2000 році. У 2015 році уряд Фінляндії надав дозвіл на будівництво, а будівельні роботи почалися наступного року.

World Nuclear News.