Пилові бурі приносять із Сахари у Францію цезій-137

Французька Асоціація з контролю радіоактивності на Заході (Acro) знайшла цезій-137 в піску, принесеному бурями із пустелі Сахара.

Фахівці зафіксували цезій-137, проаналізувавши зразки піску, який випав на гори Юра неподалік кордоні зі Швейцарією. На їх думку, радіоактивний елемент є наслідком ядерних випробувань, які проводила Франції в пустелі в 1960—1966 роках. Радіоактивність пилу, що випав у Франції, за вимірюванням асоціації, складала 80 тис. Бк на квадратний метр.

Фото спектру результатів аналізу пилу із Сахари за допомогою гамма-спектрометрії високої роздільної здатності (GeHP). Рентгенологічний аналіз дозволяє ідентифікувати присутність Cs-137, який проявляється за характерним піком (червоний колір). Графік: ACRO

“Це радіоактивне зараження, яке прийшло здалеку через 60 років після ядерних вибухів, нагадує нам про забруднення Сахари, яке залишилося й за яке Франція несе відповідальність”, — ідеться в заяві Acro.

Однак для здоров’я людей цей пил не несе додаткової небезпеки, переконаний професор Університету Лагуна Педро Саласар Кабальйо. Його лабораторія на Канарських островах відслідковує радіоактивне забруднення, яке приносять вітри із Сахари, і надсилає дані в Раду з ядерної безпеки Іспанії. Під час досліджень складу пилових бур на островах у 2020 році науковці знайшли підвищений вміст калію-40 і цезію-137.

Фотографія, зроблена 6 лютого 2021 року в масиві Юра. Джерело: ACRO

“Найбільшу радіоактивну небезпеку для нас являє природний радон, який природним чином виходить із самого ґрунту. За оцінками, від 5% до 14% раку легень викликані радоном, яким ми дихаємо, особливо в підземних і закритих приміщеннях”, — повідомив Кабальйо в інтерв’ю Euronews.

З початку зими Західна Європа пережила три “хмари пилу” із Сахари. Вітри переносять пісок передусім над територією Іспанії, Італії, Франції, Великої Британії і Німеччини.

За матеріалами: Euronews, Acro.