Партнери проєкту реабілітації майданчика захоронення РАВ у Кропивницькому обговорили реалізацію завдань

Процес підготовки реабілітації майданчика захоронення відходів дезактивації “Веселівське родовище” обговорили онлайн учасники проєкту.

Питанням реабілітації майданчика на околиці м. Кропивницького займаються: заступник міського голови Олександр Мосін, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко та головний санітарний лікар області Надія Оперчук в парнерстві з провідними спеціалістами Швеції і Норвегії, фахівцями Державного агентства України з управління зоною відчуження, Державної інспекції ядерного регулювання України, ТОФ “АФ Україна”.

“Ми йдемо чітко за планом, два завдання вже активно реалізовуються – триває збір інформації та попередня оцінка ризиків. Я щиро дякую за співпрацю Кропивницькій міській раді, за те, що вчасно надавали нам усі необхідні документи про ситуацію та активно включились у реалізацію запланованих завдань”, – повідомив представник AFRY Group зі Швеції Родольфо Авіла.

Усього на 2021 рік заплановано шість завдань у рамках проєкту, який розрахований на два роки. План його реалізації склали в листопаді 2020 року в ході першого спілкування партнерів. Тоді сторони дійшли висновку, що це необхідно, щоб зробити радіологічно безпечним родовище, чий поточний стан не відповідає стандартам безпеки зберігання та захоронення радіоактивних відходів.

Першій рік реалізації проєкту реабілітації передбачає збір інформації, оцніку ризиків, розробку програми моніторингу, попередній аналіз варіантів реабілітації. Протягом другого року вибиратимуть оптимальний варіант реабілітації й розроблятимуть технічне рішення.

Зону для захоронення радіоактивних відходів облаштували на Веселівському родовищі суглинкiв 22 листопада 1988 року після ліквідації аварії на території тресту “Кіровоградбуд”. Відтоді там зберігається 224 контейнери з відходами, забрудненими радіонуклідом цезій-137, які дають радіоактивний фон до 300 мкР/год. У 2017-му невідомі спробували розкопати місце захоронення за допомогою екскаватора, проте міська влада припинила незаконні земляні роботи й провела радіаційне обстеження території за допомогою фахівців ДНТЦ ЯРБ. Державна інспекція ядерного регулювання України класифікувала подію, як таку, що має всі ознаки радіаційної аварії.

“Нам дуже важливо реалізувати цей проєкт, ми повинні дістати ці 224 небезпечних контейнери з землі і перезахоронити їх. Місто прагне оздоровити ту ділянку, щоб потім мати змогу використовувати її для будівництва”, – наголосив заступник міського голови Олександр Мосін.

Невдовзі Кропивницький очікує на приїзд партнерів для особистого спілкування й дослідження Веселівського родовища.

“З перших уст”, сайт Кропивницької міської ради.