На родовищі глиняних руд у Кропивницькому виміряли радіаційний фон. Він утричі вищий за природний

Заміри радіаційного фону на Веселівському родовищі глиняних руд у Кропивницькому показали 84 мікрорентгени/годину, при тому що нормальним показником у цій місцевості є 30 мкР/год.

Вимірювання проводив заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради Олексій Гненний. “Причина підвищеного радіаційного фону, — каже Гненний, просідання ґрунту під контейнерами та розриття цього місця копачами, які шукають тут металобрухт”.

На площі в 1000 квадратних метрів захоронені металеві контейнери з радіоактивними відходами, забрудненими цезієм-137.

Фото: Суспільне. Кропивницький

“Це місце радіоактивного забруднення, на ньому не можна випасати худобу і займатися сільськогосподарськими роботами”, — каже завідувач радіологічної лабораторії Іван Бабірад.

Вирішити проблему може перезахоронення відходів і рекультивація Веселівського родовища. За словами начальника управління з питань надзвичайних ситуацій Кропивницької міськради Сергія Коваленка, у цій справі Україні допоможуть фахівці компанії AFRY Group зі Швеції та Норвегії: “Ми вийшли на міжнародний норвезько-шведський консорціум. Увійшли в план цієї міжнародної організації щодо реабілітації цього захоронення. Виконали перші завдання, ті, що були заплановані на 20-й рік. На 22-й рік ми плануємо перейти до практичної фази щодо рекультивації цієї території”.

Цього тижня родовище перевірятиме комісія, до якої увійшли представники управління з питань надзвичайних ситуацій, лабораторного центру та міжнародної компанії. Вирішуватимуть, де перезахоронять контейнери з залишками радіоактивного металу.

Зону для захоронення радіоактивних відходів облаштували на Веселівському родовищі суглинкiв 22 листопада 1988 року після ліквідації аварії на території тресту “Кіровоградбуд”. Відтоді там зберігається 224 контейнери з відходами, забрудненими радіонуклідом цезій-137, які дають радіоактивний фон до 300 мкР/год. У 2017-му невідомі спробували розкопати місце захоронення за допомогою екскаватора, проте міська влада припинила незаконні земляні роботи й провела радіаційне обстеження території за допомогою фахівців ДНТЦ ЯРБ. Державна інспекція ядерного регулювання України класифікувала подію, як таку, що має всі ознаки радіаційної аварії.

Суспільне. Кропивницький.